Odchudzanie przy lekkiej nadwadze u nastolatka

Witam.Mam 12 lat 163 cm wzrostu i ważę 68 kg! wiem,ze to sporo i chcialbym sie tego tluszczu pozbyc.Chodzie do klasy sportowej i jak na moją wage to jestem aktywny fizycznie.Wytrzymuje biegi na 1 kilometr i rozne cwiczenia.Trener mowil ,ze by bylo dobrze jakbym schudl bo jestem czolowym bramkarzem druzyny i lepiej by bylo jakbym mial lepsza kondycje.Probowalem sie odchudzac ale zawsze nawinely sie jakies slodycze czy np .tosty.Prosze o pomoc.
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zalecałabym wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomogą uregulować metabolizm i zmniejszyć masę ciała. Myślę, że w tym przypadku najistotniejszą kwestią będzie wybór zdrowych produktów spożywczych:
z produktów zbożowych - pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze
z produktów obfitujących w białko - chude mięso i ryby, mleko i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, jajka
ze źródeł tłuszczu: dodawane na surowo oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy, rzepakowy, oliwa z oliwek)
Duże ilości warzyw i owoców
z napojów: herbaty ziołowe, woda mineralna, świeżo wyciskane soki owocowe
Produkty te powinny być rozłożone na 5 posiłków dziennie, dzięki czemu metabolizm wyreguluje się, co zapobiegnie odkładaniu tkanki tłuszczowej.