Odchudzanie przy nadwadze u 22-latki

Witam cierpię na nadwagę moje BMI mieści się w granicach 25-29. Chcę coś z tym zrobić tyle, że tak aby organizm na tym nie ucierpiał. Czy przejście z 4000 Kcal dziennie na 2500Kcal nie będzie dla organizmu szokiem? Nie czuję się głodna ani osłabiona, w zasadzie jem jak przedtem z tym, że wartościowo. Za odpowiedź z góry dziękuję ;)

Poziom 2500 kcal będzie dla Pani jak najbardziej bezpieczny. Jest to ilość kalorii w diecie, która przy odpowiednim jej zbilansowaniu pod kątem jakości spożywanych produktów, pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki u dorosłego człowieka. Dla organizmu taka zmiana będzie szokiem, ale jeżeli zadba Pani o to, żeby dostarczane produkty były wartościowe nie powinno być nadmiernych problemów. Pani samopoczucie zależy w dużej mierze od tego z jakich produktów rezygnuje Pani na korzyść innych. Jeżeli te 4000 kcal dostarczane było wraz z dużą objętością pokarmu to może Pani czuć ssanie w żołądku związane z brakiem jego wypełnienia. Wtedy dobrym pomysłem jest włączenie do diety dużej ilości błonnika i warzyw, które dają uczucie sytości. Drugim problemem z którym może się Pani spotkać są wahania nastroju związane ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Jeżeli zamieni Pani produkty zbożowe w diecie na pełnoziarniste (grube kasze, ciemne pieczywo, płatki zbożowe), to cukier w nich zawarty jest uwalniany w długim okresie czasu, co będzie eliminowało to niekorzystne zjawisko. Proszę pamiętać, że bezpieczny ubytek masy to około 1 kg tygodniowo (przy większym znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia efektu jo-jo oraz toksyfikacji organizmu). Życzę powodzenia.

Witaj,
jeśli przy obniżonej kaloryczności diety czuje się Pani dobrze, uważam że nie ma się czym martwić. Wszak sama Pani stwierdziła że obecna dieta jest bardziej wartościowa. Jeśli jednak masz wątpliwości to udaj się do poradni dietetycznej na konsultację
Życzę powodzenia!

Pozdrawiam
Agata Jarnuszewska
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl

Ilość kalorii potrzebna w zgubieniu kilogramów zależy od trybu życia, aktywności fizycznej, przemiany metabolicznej, hormonów i jeszcze wielu innych czynników. 2500 kcal przy niewielkiej aktywności to i tak spora ilość kalorii, ale przy wykonywanej fizycznej pracy to norma. Radzę jak moje poprzedniczki udać się do dietetyka po szczegółowe konsultacje.

Witam 2500kcal przy nie dużej aktywności i to jest i tak dość sporo kalorii a jeszcze jak dobrze się Pani czuje. Ale i tak proponowałabym udać się do dietetyka.
Pozdrawiam

Witam!
Ubytek masy ciała powinien mieścić się w granicy 0,5-1,0 kg tygodniowo. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Polecam zastosować zasady prawidłowego żywienia i na stałe wprowadzić je do swojego życia. Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie http://diet-coaching.xaa.pl/ zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska