Odchudzanie tylko w wakacje

mam do schudnięcia około 16 kg. Nie wyobrażam sobie odchudzania bez ruchu, najbardziej lubię rower ( ale nie stacjonarny!), więc w grę wchodzą tylko letnie miesiace. Czy lepiej jest jednorazowo się zabrać za odchudzanie i zrzucić 16 kg, czy może podzielić to na dwie przygody po 8 kg jedna. np w jedne wakacje potem stabilizacja przez 10 miesięcy i kolejne wakacje? Jakie są plusy i minusy tych dwóch rozwiązań?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trudno stwierdzić czy wyznaczona liczba kilogramów jest właściwa, bez danych o masie ciała, wieku i wzroście. Zalecane tempo odchudzania to ok. 0,5kg/ tydzień - w taki sposób nie obciąża się organizmu i unika efektu jo-jo.
Warto uzyskać to poprzez zbilansowaną dietę opartą na zdrowych produktach spożywczych i regularną aktywność fizyczną. W tym celu dobrze byłoby znaleźć jeszcze jakiś inny sport, który można realizować poza sezonem letnim i stopniowo redukować masę ciała.