Odchudzanie u 12-latki

Moje pytanie to jak schudnąć 10 kg , ważę 52/3 kg , wzr. 155 cm , a mam tylko 12 lat ;( Proszę o pomoc ..
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Myślę, że 10 kilogramów to za dużo. Proponowałabym skupić się na dbaniu o zdrowszy tryb życia, a wtedy masa ciała będzie się stopniowo normalizować.
Częstym problemem prowadzącym do nadmiernych kilogramów jest brak aktywności fizycznej. Aby poprawić kondycje, zdrowie, dobre samopoczucie i masę ciała, dobrze jest ćwiczyć każdego dnia minimum przez 30 min. Mogą to być realizowane w domu ćwiczenia gimnastyczne, lub inna forma - jazda na rowerze, gry zespołowe, jazda na rolkach, pływanie, czy bieganie. Ważne, aby sprawiało przyjemność i stanowiło formę relaksu.
W diecie konieczna jest całkowita rezygnacja ze słodyczy i kalorycznych przekąsek. W przypadku pokusy, warto sięgnąć po owoce i warzywa, orzechy, suszone owoce,nasiona słonecznika, czy migdały. Są to znacznie zdrowsze, a równie smaczne przekąski.
Niewskazane jest tez picie soków dosładzanych i wszelkich napojów z dodatkiem cukry - stanowią źródło pustych kalorii.
Należy również unikać potraw smażonych, tłustych, przetworzonych (na przykład gotowe dania dostępne w sklepie i żywność typu fast food)
Cenne dla rozwijającego się organizmu są źródła pełnowartościowego białka - chude mięso i ryby, produkty mleczne.