Odchudzanie u nastolatka a efekt jo-jo

Witam . Mam 12 lat , 176 cm wzrostu i jakies 84 kg wagi;/ Jestem chlopakiem. Od kilku dni biegam codziennie wieczorem. Zaczalem sie wiecej ruszac . Od jutra na rowerku do cwiczen zamierzam jezdzic 3-6 godzin dziennie dzieki czemu bede spalal 2000-4000 kalorii + cwiczenia. Dodam iz nie jem slodyczy itp. Od jutra tez przechodze na diete , ziemniaki zastapie ryzem , chleb bialy zastapie czarnym itp. Jednak boje sie ze po np 2 miesiacach diety i cwiczen nastapi efekt jojo. CzyCosTakiegoMozeNastapic?

Witam!
Efekt jojo następuje zazwyczaj wtedy, gdy staramy się zrzucić zbędne kilogramy zbyt szybko i po dojściu do upragnionej wagi wracamy do starych nawyków żywieniowych. Obawiam się, że program ćwiczeń, który chcesz sobie zafundować jest zbyt intensywny i może zaowocować nadmiernym przeciążeniem mięśni i utratą motywacji do ćwiczeń. Pamiętaj, że po każdym treningu organizm powinien mieć czas na regenerację oraz o tym że ćwicząc intensywnie w żadnym wypadku nie powinieneś się głodzić. Ważna jest przy tym całkowita rezygnacja ze słodyczy, wszelkich fast-foodów, słodkich napojów, soków i wód. Poza tym ziemniaki proponowałabym zastąpić raczej grubymi kaszami niż ryżem. Pozdrawiam.

Witaj,
Efekt jojo zazwyczaj wstępuje gdy dieta odchudzająca jest zbyt restrykcja (< 1000 kcal) jednoskładnikowa.
Zacznij odżywiać się prawidłowo i wyeliminuj błędy dietetyczne. Ułatwią Ci to następujące artykuły:http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.
Twoja dieta powinna mieć około 1500 kcal. Jedz 4-5 posiłków w ciągu dnia. Wyeliminuj z diety słodycze. Jeżeli chodzi o zamianę produktów - pieczywo pszenne na żytnie, ziemniaki na kaszę jaglaną, jęczmienną to dobrze uczyniłeś. Musisz zwrócić uwagę na ilość produktów. Na śniadanie i kolację jedz nie więcej niż 3 kromki pieczywa, co daje 6 kromek na dzień, z kolei kaszy jedz około 0,5 szklanki (po ugotowaniu). Słusznie zwiększyłeś aktywność fizyczną. Wieczorem godznę biegaj lub maszeruj, natomiast 3 godziny poświęć na ćwiczenia całej sylwetki - to one ładnie wymodelują ciało, natomiast rower głównie wpłynie na nogi. Przykładowe ćwiczenia na sylwetkę: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-wzmacniajace-miesnie-brzucha http://portal.abczdrowie.pl/pilates-na-plaski-brzuch http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenie-na-miesnie-brzucha-z-wykorzystaniem-prz... http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenie-na-miesien-prosty-brzucha-0. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Witam, Zawsze istnieje groźba wystąpienia efektu jojo. Myślę, że trochę nieprawidłowo chcesz zabrać się za odchudzanie. Jak najbardziej popieram zmiany w sposobie żywienia, jednak kwestia sportu jest dyskusyjna. Masz zamiar bardzo dużo ćwiczyć, ale chcesz już ćwiczyć tak dłużej niż 2 miesiące? Myślę, że nie, bo zwyczajnie ze względu na szkołę nie będziesz miał czasu, a to już pierwszy czynnik predysponujący do efektu jojo. Dodatkowo jestem przekonana, że po kilku dnach tak intensywnego wysiłku stracisz energię do dalszych ćwiczeń, ponieważ mięśnie nie będą miały czasu na regenerację. Proszę zastanów się nad swoim planem ćwiczeń i zacznij od regularnego jedzenia posiłków (5 dziennie, co 3-4 godziny), wyklucz z diety niezdrowe przekąski, trochę zmniejsz wielkość porcji. Zdrowe odchudzanie polega na chudnięciu ok 0,5-1kg tygodniowo, waż się regularnie (rano po oddaniu moczu), a będziesz wiedział czy dobrze robisz. Dopasuj tak wysiłek fizyczny abyś spalał dziennie nie więcej niż 600kcal. Życzę powodzenia.

Jesteś w okresie intensywnego wzrostu. Twój ogranizm potrzebuje energii i składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Osobom w Twoim wieku nie zaleca się stosowania diet ograniczających kalorie. Powinieneś schudnąć do max. 76 kg, co możesz osiągnąć zmieniając swej nawyki na zdrowsze i codziennie uprawiając sport. Jedz codziennie 5 posiłków. Nie zapominaj o śniadaniu. Spożywaj warzywa do 4 posiłków, a owoce do 3. Jedz produkty z pełnego ziarna: kasze, makarony, ryż, płatki owsiane, chlep razowy. Codzinnie pij mleko i jedz nabiał (2 razy dziennie). Pij dużo wody. Unikaj soków i słodkich napojów
To świetnie, że zacząłeś się ruszać i , że unikasz słodyczy. Powinieneś ćwiczyć codziennie min. 30 min. Jazda na rowerku przez 3-6 h godzin dziennie to zbyt duże obciążenie dla organizmu, które dopowadzi do spadku masy mięśniowej, a w efekcie do efektu jo-jo.
Efekt jo-jo spowodowany jest zbyt dużymi restrykcami, które właśnie chcesz wprowadzić. Lepiej chudnąć powoli, ale trwale.

Witam, efekt jojo może nastąpić jeśli dieta i ćwiczenia będą zbyt forsowne i rygorystyczne. Zawsze powinniśmy zakładać sobie ile razy w tygodniu damy radę ćwiczyć, tak aby było to regularne. Jeśli teraz będziesz ćwiczył 3-6 godzin dziennie, po czy wrócisz do 1 razu w tygodniu efekt jojo gwarantowany. Lepiej ćwicz 3-4 razy w tygodniu po około 1 godzinę. Również dieta musi być mądra – nie powinieneś zbyt ograniczać kalorii, ponieważ jesteś w wieku dojrzewania i ćwiczysz. Zapoznaj się działem http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie i z stąd czerp wiedzę na temat tego jak masz się odżywiać. Pozdrawiam.