Odchudzanie u szybko męczącej się 21-latki

Witam. Chciałabym zapytać co mogę zrobić by schudnąć? Mam 21 lat i 162cm wzrostu i ważę 70kg. Źle się czuję z tym że przytyłam (w przeciągu jakiś 3lat 20kg). W lipcu przeszłam zator płuc i od tamtego czasu aktywności fizyczne szybciej mnie męczą. Ostatnio jestem senna, ciągle zmęczona. Boję się że przez to mogę jeszcze bardziej przytyć.. proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

w pierwszej kolejności sugerowałam konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Należy wykluczyć pozażywieniowe przyczyny senności i apatii.

W kwestii żywienia, polecam tradycyjny model oparty na piramidzie prawidłowego żywienia rekomendowanej przez IŻŻ. W Pani przypadku, sugerowane w piramidzie produkty powinny dawać łączną sumę kalorii ok. 1500 kcal/dobę aby możliwe było chudnięcie ok. 0,5 kg tygodniowo. Warto rozłożyć pokarm na 4-5 posiłków dziennie pamiętając aby przerwy pomiedzy nimi wynosiły 3-4 godziny a pora ostatniego posiłku przypadała na ok 2-3 godziny przed snem. Pomiędzy posiłkami warto sięgać po wodę i niesłodzone herbaty, łącznie ok 1,4-1,5 l/doba.

Aktywność ruchowa nie jest neizbędna, jeśli odradza ją lekarz. Niemniej zachęcałabym do niezbyt intensywnych, regularnych spacerów.

Życzę zdrowia i pozdrawiam, Justyna Siwiela