Odchudzanie w wieku 54 lat

Mam na imię Mariola,skończyłam 54 lata.Przy wzroście 158 ważę 65 kg.Chciałabym schudnąć parę kilogramów,gdyż szybko się męczę.Jaką powinnam zastosować dietę.Rano zjadam obfite śniadanie,obiadów prawie nie jadam,na kolację /ok.godz.22 / jem płatki zbożowe z mlekiem.Warzywa,które jem to:szpinak,czerwona kapusta,sałata.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Pierwszym etapem jest zmiana regularnosci pani posilkow. Nic nie jedzenie nie da zadnego efektu, a wrecz przeciwnie moze Pani skutecznie przeszkodzic w redukcji masy ciala.
Powinna Pani jest 4-5 posilkow. W odstepach mniejwiecej co 3 godziny. Nieregularne pory posilkow spowalniaja metabolizm i powoduja nagle wahania poziomu glukozy. Pamietac o sniadaniu i cieplym obiedzie. Jesc duzo warzyw, produktow zbozowych z pelnego przemialu, nabial, ryby. Pic duzo wody, niegazowanej, ni. smakowej. Jako platki najlepiej wybierac te owsiane, unikac slodzonych platkow z napisami fit, sport, ktore obfituja w cukier.
Nalezy pamietac, aby nie oczekiwac szybkich efektow, wolna redukcja ok 0.5 kg na tydzien, zapobiegnie efekowi jojo.
Pozdrawiam

Witam serdecznie, przede wszystkim najwazniejsza jest regularość. Regularne, małe posiłki co około 3 godziny składające się z wszystkich składników odżywczych to podstawa. W zdrowym, racjonalnym odchudzaniu nie powinno się eliminować węglowodanów, tłuszczy, czy białek, bo jest to złudna droga. Chude mięso, nabiał, ryby, pełnoziarniste pieczywo, płatki, otręby, ryż, kasza, zdrowe tłuszcze roślinne to podstawa zdrowego, zbilansowanego odchudzania :-)

Witam pani Mariolu,
sposób pani żywienia znacznie spowalnia pani metabolizm ponieważ posiłki są zbyt rzadko. Wystarczy trochę inaczej rozłożyć posiłki w ciągu dnia i kilogramy stopniowo powinny iść w dół. Jeśli jest pani przyzwyczajona do 2 posiłków to najłatwiej będzie pani zamienić je na 3 + 2 malutkie przekąski. Proponuję na obiad rybę lub mięso z warzywami oraz niewielką ilością kaszy, ryżu, lub ziemniaków. Na kolację na przykład twaróg/serek wiejski + warzywa, ale bez pieczywa oraz jogurt naturalny na 2 śniadanie i jabłko na przekąskę między obiadem, a kolacją.
Równie istotne jak jedzenie jest też picie! Woda mineralna to podstawa i powinno jej być dziennie ok. 2-3l - to ważne bo pomoże ona oczyścić organizm i wspomoże odchudzanie.
Pozdrawiam

Witam. Posiłków powinno być 5 w małych ilościach: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja (niespożywana o zbyt późnej godzinie). O 22 godzinie przemiana materii jest bardzo wolna, Proszę ostatni posiłek jeść o 19 godz. Płatki zbożowe z mlekiem proszę przenieść na śniadanie, a na kolacje gotowane warzywa lub ryba. Pozdrawiam