Odchudzenie 5 kg u 14-latka

Mam 14 lat i czuje się nie konfortowo ponieważ waże 54 kg przy wzroscie 166 bardzo chce schudnać przynajmniej 5 kilo .Od czasu do czasu biegam , jeżdzę do sql na rowerze i pokonuje trase 5.38 km.Czy pomożecie mi
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w normie, dlatego utrata kilogramów nie jest konieczna. Dodatkowo codzienna aktywność fizyczna wspomaga jej normalizację. Aby utrzymać prawidłową masę ciała warto unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, sięgać częściej po produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce. Spośród mięs warto wybierać chude gatunki. Cennym elementem jest też wprowadzenie regularności spożywania posiłków - najlepiej 5 dziennie w mniejszej objętości.
Taki tryb życia zapewni prawidłową masę ciała.

Witam, zgodnie z podanymi przez Ciebie informacjami - Twoje BMI wynosi w tym momencie 19,6. Oznacza to że nie tylko nie masz nadwagi, ale też znajdujesz się blisko dolnej granicy normy (która wynosi 18,5). Także siatki centylowe wskazują na to, że Twoja masa ciała mieści się w normie. Ja w ogóle odradzałabym odchudzanie w Twoim przypadku, bo w przeciwnym razie szybko możesz wpaść w niedowagę.
Dobrym pomysłem jest natomiast regularne uprawianie sportu, który poprawi wygląd sylwetki, zbuduje mięśnie, doda kondycji i pewności siebie. Proponuję oprócz roweru i biegania, zapisać się również na jakieś zajęcia ruchowe - sztuki walki, taniec, tenis, basen - cokolwiek, co będzie sprawiać przyjemność i będzie możliwe do uprawiania przez cały rok.

Pani masa ciała jest w normie. Proszę dalej być aktywom i wszystko będzie w porządku. Redukcja masy ciała w Pani wieku nie jest wskazana.
Pozdrawiam