Odczulanie - kiedy pojawią się efekty?

Mój 5 -letni syn jest alergikiem, ma astmę. Latem wyszło, że jest uczulony na jad os (kl.3) i jad pszczół (kl.2). Ma być odczulany. Ma to trwać 5 lat. Czy będzie on "odporny "na jad błonkoskrzydłych dopiero po 5 latach kuracji? Pozdrawiam. Viola.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Najlepsze efekty odczulania uzyskuje się u osób młodych (5-35 lat), z niezbyt zaawansowanym w czasie procesie chorobowym, bez przewlekłych zakażeń i zmian organicznych w narządach. Bardzo ważnym warunkiem skuteczności leczenia odczulającego jest odpowiednio długi okres terapii oraz odpowiednio duża dawka sumaryczna zastosowanego alergenu. Należy podkreślić, że najczęstszą przyczyną niepowodzenia SIT (immunoterapia alergenoswoista) jest zbyt wczesne zaniechanie jej prowadzenia lub też zastosowanie zbyt małych dawek. Każdy pacjent reaguje jednak indywidualnie, (w zależności od stopnia uczulenia) dlatego też nie da się jednoznacznie określić ilości zastrzyków potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu. Odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych może być przeprowadzane w systemie ultraszybkim lub konwencjonalnym. W systemie ultraszybkim pacjent otrzymuje co 30 minut siedem do dziesięciu wzrastających dawek szczepionki antyjadowej, a następnie jest obserwowany przez jedną dobę w oddziale szpitalnym. Po tak przeprowadzonej terapii, już po jednej dobie osoba uczulona, staje się „niewrażliwa” na użądlenie, ale do podtrzymania wytworzonej „odporności” na jad należy kontynuować podawanie dawek szczepionki, początkowo w odstępach jedno i dwutygodniowych, a następnie sześcio – lub ośmiotygodniowych przez 3 – 5 – 7 lat. Odczulanie w systemie ultraszybkim przeprowadzane jest tylko w kilku ośrodkach alergologicznych w kraju. Odczulanie w systemie konwencjonalnym polega na podaniu od 8 do 12 wzrastających dawek szczepionki co 7 dni, pacjent staje się „odporny” na jad danego owada po upływie 8 – 12 tygodni, ale odczulanie nadal musi być kontynuowane przez 3 – 7 lat.