Odczuwanie emocji przy ciężkiej depresji

Dzień dobry. Czytałem że w ciężkiej depresji osoba nie czuje nic. Od 3 lat leczę się na depresję. Dawniej nie czułem nic (ani smutku, ani radości). Od 1 miesiąca zaobserwowałem, że odczuwam częściej smutek (głównie z powodu bezradności z wyjścia z choroby i utrzymujących się problemów z pamięcią i koncentracją). Radości czy zadowolenia nie odczuwam wcale, czasem tylko coś mnie rozśmieszy. Czy jest to objaw, że powoli wracam do zdrowia, czy przeciwnie, że choroba się nasila i trzeba zmienić lek?

Dobry wieczór,

Depresja jest chorobą i czas dojścia do zdrowia jest kwestią indywidualną. Pojawienie się jakichkolwiek emocji, w przypadku kiedy nie czuło się nic jest krokiem do przodu, istotne jest w jak dużym stopniu odczuwa Pan ten smutek i jak wpływa na Pana funkcjonowanie?Może warto aby pomyślał Pan o psychoterapii? Pozwoliłaby Panu lepiej radzić sobie z chorobą.
Najlepsze skutki przynosi przynosi leczenie łączone, czyli psychoterapia +leki, w przypadku pacjentów wymagających farmakoterapii.

Proponuję podjąć psychoterapię, a nie tylko wspomagać się lekami. Psychoterapia pozwala dojść do źródła problemu i go zniwelować, dzięki czemu dochodzi się do dawnej równowagi i pogody ducha.
Nie jest prawdą,że w depresji człowiek "nic nie czuje". Raczej emocje są stępione, a ogólny stan osoby z depresją "nie pozwala" jej na skoncentrowanie się na emocjach które odczuwa. To, że odczuwa Pan smutek może być oznaką, że zaczął Pan zwracać baczniejszą uwagę na swoje stany emocjonalne, a to już pewien krok ku zwiększeniu samoświadomości i pracy nad sobą. Proszę wykorzystać ten moment i zgłosić się na psychoterapię. Pozdrawiam.

Dzień dobry, nie można powiedzieć, że człowiek w ciężkiej depresji nic nie czuje, są to kwestie bardzo indywidualne. Pyta pan czy jest to oznaka powrotu do zdrowia - trudno to określić, jeżeli przyjmuje pan tylko i wyłącznie leki to może to być za mało na całkowite wyjście z depresji. Zachęcam do rozpoczęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Najlepiej konsultować się z własnym lekarzem, który Pana zna i Pana historię leczenia. I proszę poważnie potraktować informacje, żeby skorzystać z psychoterapii (np.: w PZP, prywatnie).