Odczuwanie nadmiernego poczucia winy

Miewam często nadmierne poczucie winy. Sytuacje, które u większości osób nie wywołały by wyrzutów sumienia u mnie je powodują. Np. pobieranie "pirackich" plików z Internetu, oglądanie pornografii, czy np. korzystanie z usług dziewczyn do towarzystwa. Zwykłe kłamanie w drobnych sprawach też to powoduje. Często mam już wyrzuty sumienia na etapie samego myślenia i planowania wykonania danej czynności, kiedy nawet jej jeszcze nie zrobiłem. Czy to normalne i czy można sobie jakoś pomóc to złagodzić?

Niektóre z tych działań są "moralnie wątpliwe" lub inaczej mówiąc- mniej akceptowane w społeczeństwie i być może stąd Pana poczucie winy? Oznacza to, że Pana zachowania jest w jakiejś sprzeczności z wartościami które są lub kiedyś były w Pana życiu. Może warto przyjrzeć się temu? Przyjrzeć sobie i swojemu systemowi potrzeb oraz wartości?
Zachęcam także do konsultacji z psychologiem, który pomoże przepracować poczucie winy, lepiej rozumieć swoje potrzeby i emocje oraz realizować je w sposób nie powodujący konfliktu intrapersonalnego.