Odczuwanie pojedynczych, mocniejszych skurczów serca

Od jakiegoś czasu odczuwam potknięcia serca (takie jakby dodatkowe, pojedyńcze mocniejsze bicie).Odczuwam je ok.10razy dziennie.Czasem jak robie wdech jest on przerwany jakby zablokowany w połowie (ale to raczej nie ma związku z tymi potknięciami)Miałem robione echo i EKG było dobrze, holter wykazał 8 pojedyńczych pobudzeń nadkomorowych przedwczesnych i utrzymujące się stałe skrócenie odcinka PQ poniżej 0,12s w analizowanym zapisie. Jaka jest przyczyna tych potknięć i czy to jest grozne?

"Potknięcia" to dodatkowe skurcze nadkomorowe. Zmiany w ekg mogą być łagodne, niemniej warto być pod opieką kardiologa i okresowo powtarzać badania. Przy podejrzeniu patologii do rozważenia będzie badanie elektrofizjologiczne, wykonywane w specjalistycznych ośrodkach kardiologicznych. Nie jest ono zbyt przyjemne, więc profilaktycznie się go nie wykonuje.