Odczuwanie przeszkody w przełyku podczas stresu

witam od dłuższego podczas zdenerwowania bądź kłótni odczuwam gólę w gardę i przez to mam olbrzymi porblem z oddychaniem do tego w okolicach krtani robi mi się dość duże zapadlisko.Dodam że mam 18 lat co to może być boje się iść do lekarza bo wydaje mi się że mi nic pomoże

Witam, opisuje Pani zwięźle objaw, który pojawia się w sytuacji silnych emocji. Proszę zatem spokojnie na to popatrzeć. Sama ma Pani świadomość, że przyczyną są emocje: głównie lęk, także złość i bezsilność. Lęk jest najsilniejszy, ma Pani wrażenie zmian w ciele a że "strach ma wielkie oczy", poczucie zmian jest duże, tak na prawdę przy braku jakichkolwiek zmian fizycznych. Trzeba pójść do lekarza rodzinnego po skierowanie do psychoterapeuty który z kolei może skierować do psychiatry lub udać się do psychiatry który skieruje do psychoterapeuty. Może Pani również udać się do psychologa w szkole. Objawy o jakich Pani mówi łatwo leczy się psychoterapią. Uzyska więc Pani pomoc, nawet jeśli Pani nie ufa.Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

Taki problem powstaje często gdy jesteśmy bezsilni wobec argumentów drugiej strony i wiemy, że cokolwiek powiemy nie zostanie zrozumiane. Czasami warto po prostu odpuścić i poczekać na właściwy moment.
Pozdrawiam.

Witam,

Proszę spróbować w takiej sytuacji zastosować jakąś wybraną technikę relaksacyjną (znajdzie ich Pani wiele w Internecie). Jednymi z bardziej skutecznych jest związana z pracą z oddechem. Spowolnienie oddechu i nadanie mu określonego rytmu uspokaja nasze emocje.

Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień ś1.iecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie

Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy caly cykl.

Gdyby tego rodzaju techniki okazały się niewystarczające, polecam skontaktowanie się ze specjalistą, najlepiej psychologiem lub psychoterapeutą, w celu podjęcia psychoterapii.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel