Odczuwanie skutków stresu

Witam, Proszę o pomoc od już dłuższego czasu odczuwam skutki stresu, ale nie miałem aż takich jak ostatnio mi przychodzi. Dzieje mi się coś takiego jak mam np gdzieś jechać, czy gdzieś iść, mam wtedy dziwne reakcje robi mi się jak by mnie coś w środku ściskało bierze mnie na wymioty oraz zaczynam się trząść jak by z zimna. Proszę o pomoc.

Podstawowym objawem nerwicy jest lęk, któremu towarzyszą dolegliwości fizyczne. Ale bardzo wiele osób, doznając lęku, nie zdaje sobie z tego sprawy i szuka przyczyn odczuwanego dyskomfortu w jakiejś chorobie, np. serca, żołądka, gardła. Zgłaszają się do lekarza np. z bólem głowy, kręgosłupa czy uporczywą biegunką, nie wspominając nic o problemach psychicznych. Lekarz podejmuje rutynowe leczenie nieuwzględniające prawdziwej przyczyny kłopotów. Skutek? Objawy nasilają się, utwierdzając chorych i lekarza w przekonaniu, że źródeł złego samopoczucia należy szukać w chorobie somatycznej. Tak powstaje błędne koło. A tu należy przede wszystkim rozpoznać lęk, który jest stanem emocjonalnym, z tą tylko różnicą, że osoba, która go doświadcza, zwykle nie potrafi dokładnie podać jego przyczyny.

Do grupy zaburzeń lękowych zalicza się także dolegliwości wywołane pobudzeniem autonomicznego układu nerwowego, zarządzającego pracą poszczególnych narządów i układów. A zatem wszelkie sygnały z przewodu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wątroby, biegunki i zaparcia, parcie na pęcherz, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej przypominający zawał, problemy z ciśnieniem krwi, oddychaniem i wiele innych. Niektóre spośród tych zachowań są naturalną reakcją obronną organizmu w sytuacji stresowej.

Sugeruję udać się do dobrego psychologa, psychoterapeuty, który Panu powinien pomóc i nie pozwolić, aby lęk niszczył Panu życie.

Trzymam kciuki!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,

Najlepiej jeśli wybierze się Pan na konsultacje do psychoterapeuty. Pełne zrozumienie Pana trudności - tła, ich natury, możliwych przyczyn pozwoli postawić rzetelną diagnozę i zaproponować najbardziej odpowiednią formę pomocy. Jeśli będzie Pan miał dodatkowe pytania, lub będzie Pan chciał umówić wizytę, sprawdzić co mogą oznaczać objawy i ewentualnie podjąć psychoterapię to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień dobry, zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty, który na podstawie wywiadu zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

Warto skonsultować się z psychologiem - wtedy dobierze on odpowiednie metody przeciwdziałania stresowi tak, by najlepiej działały na Pana problemy. Stres moze być powiem cielesny, lub poznawczy. Ten pierwszy objawia się w ciele, jest napięciem, prowadzi do różnych dolegliwości bólowych a nawet chorób somatycznych. Ten drugi objawia się "w głowie", w sposobie myślenia o sobie i świecie. I na jeden i na drugi istnieją skuteczne metody, lecz warto je odpowiednio dobrać do Pana trudności. Pozdrawiam.