Odczyn Coombsa w 32. tygodniu ciąży

Witam, w 2014 roku byłam w ciąży, poronienie nastąpiło w 9 tygodniu. Zanim poszłam na zabieg wyłyżeczkowania macicy zrobiłam badania grupy krwi wyszło A RhD i nie stwierdzono przeciwciał odpornościowych. Teraz jestem w 32 tygodniu ciąży i robiłam odczyn coombsa, grupa krwi pozostała bez zmian, ale są obecne przeciwciała odpornościowe. Mam się zgłosić razem z mężem na dokładne badania. Odkąd odebrałam wyniki odczynu coombsa bardzo się denerwuje, czy to coś poważnego. Chciałam zapytać, co grozi dziecku w przypadku takich wyników testu coombsa. Czy to jest duży powód do niepokoju? Czy w przypadku takiego wyniku odczynu coombsa może wystąpić konflikt serologiczny? Nie ukrywam, że jestem bardzo przejęta zaistniałą sytuacją i błagam o jakieś wyjaśnienie. Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, istotne znaczenie ma określenie rodzaju przeciwciał, które determinują dalsze postępowanie. poszczególne klasy przeciwciał mogą być niegroźne dla dziecka, a inne mogą stanowić ryzyko rozwoju konfliktu serologicznego w sytuacji obecności antygenu dla przeciwciała u dziecka. aby móc dokonać pełnej interpretacji i określić ryzyko konieczne jest wykonanie oznaczenia przeciwciał. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Pośredni odczyn Coombsa jest to bardzo ważne badanie, które wykrywa przeciwciała odpornościowe w krwi matki i przez to pozwala ustalić czy doszło czy też nie do konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny ma miejsce wtedy kiedy do krwiobiegu matki przedostaje się krew dziecka i wtedy wytwarzane są przeciwciała odpornościowe, które mogą uszkodzić krwinki dziecka w kolejnych ciążach. Odczyn Coombsa rutynowo wykonuje się na początku ciąży oraz po 30 tygodniu ciąży. Jeśli jest on negatywny, oznacza to że nie doszło do konfliktu serologicznego. Jeśli jest on pozytywny bardzo ważne jest ustalenie rodzaju przeciwciał z jakimi ma się do czynienia. Najgroźniejszą sytuacją jest taka, kiedy matka ma grupę krwi RhD-, a dziecko RhD+. Wtedy bardzo ważne jest stałe monitorowanie poziomu przeciwciał i odczyn Coombsa trzeba wykonywać wiele razy. Samo wykrycie przeciwciał nie oznacza jeszcze konfliktu serologicznego. Poziom przeciwciał należy stale monitorować, najlepiej co 4 tygodnie. Po porodzie może stać sie konieczna transfuzja krwi. Jeśli mamy do czynienia z klasyczną sytuacją kiedy matka ma grupę krwi RhD-, a dziecko RhD+, w takiej sytuacji wstąpienie przeciwciał sprawdza się po porodzie. Jeśli czynnik RhD będzie dodatni, w takim przypadku należy podać odpowiednią antyglobulinę w przeciągu 72 godzin. Badanie jest darmowe, na jego wynik czeka sie od 1 do 7 dni. Czas oczekiwania zależy od tego czy i jakie przeciwciała zostaną wykryte. Czasami na identyfikację przeciwciał należy poczekać dłużej. Ważne jest też, żeby wiedzieć, że czasami mogą wystąpić nietypowe przeciwciała.

W tej chwili nie ma powodu do niepokoju. To, że wystąpiły przeciwciała, nie znaczy jeszcze, że doszło do wystąpienia konfliktu serologicznego. W Pani przypadku w pierwszej kolejności należy ustalić jakiego typu są to przeciwciała. Następnie niezbędna jest konsultacja z lekarzem i stałe monitorowanie poziomu przeciwciał.