Odczyn po ukąszeniu kleszcza

Czy ukaszenie po kleszczu z odczynem mozna czyms smarowac zanim zrobi sie badania i pojdzie do lekarza. Osoba pogryziona zostala miesiac temu i nie skojarzyla ze zle samopoczucie moze byc wynikiem ukaszenia przez kleszcza. Do tej pory w miejscu ugryzienia jest czerwona plama. Prosze o szybka odpowiedz i z gory bardzo dziekuje.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Utrzymująca się zmiana na skórze po ukąszeniu kleszcza wymaga pilnej konsultacji lekarski. Rumień może sugerować boreliozę. Proszę nie wykonywać samodzielnie badań, lecz zgłosić się do lekarza rodzinnego - lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badania zaleci dalsze postępowanie.