Odczynowe zmiany komórkowe spowodowane zapaleniem w wyniku cytologii

Witam Proszę o zinterpretowanie wyników cytologii: -brak komórek endocervix -odczynowe zmiany komórkowe spowodowane zapaleniem -zmiany zapalne komórek nabłonka płaskiego Co dziwne,nie mam na wyniku napisanej grupy cytologii.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Obawiam sie że badanie należy powtórzyć. Brak komórek kanałowych (endocervix) dopuszcza badanie jedynie warunkowo do oceny.
Sam wynik nie budzi niepokoju. Zmiany związane z zapaleniem nie wymagają częstszej kontroli niż ta dla populacji. Grup wg Papanicolau już się nie podaje (klasyfikacja przestarzała). Obecnie ocena opiera się o klasyfikację Bethesda.