Oddawanie gazów i ból brzucha

Mam dość dziwny i krępujący problem. Od pół roku wciąż puszczam "bąki", a gdy tego nie zrobię boli mnie brzuch. Po zjedzeniu obfitego posiłku mam wzdęcia i muszę odpocząć ok. 10 minut. Nie jem warzyw strączkowych (jeżeli już, to rzadko) ani nie piję wody gazowanej. Proszę o pomoc.

Przyczyną gazów jest fermentacja pod wpływem bakterii w jelicie. Jeżeli dochodzi do dysbiozy w obrębie mikroflory i zaczynają dominować bakterie produkujące większe ilości gazów może dojść do dyskomfortu z tego wynikającego. Polecam na początek zastosować terapię probiotykową (najlepiej preparat złożony jak Sanprobi Super Formula) przez co najmniej 20 dni wraz z prawidłową dietą zawierającą dużo warzyw i owoców oraz produkty pełnoziarniste. Jeżeli to nie pomoże radzę udać się do specjalisty, który zaleci badania mikroflory jelitowej (badanie jest niestety kosztowne i nierefundowane przez NFZ) i na tej podstawie dobierze odpowiednią terapię, Może się zdarzyć, że przyczyny Pani problemów są inne, wtedy należy się udać do gastroenterologa celem przeprowadzenia diagnistyki i dobrania właściwej terapii.

Dzień dobry,
Zachęcam do konsultacji z lekarzem. Jednak warto się też przyjrzeć diecie jaką Pani stosuje. Wzdęcia mogą powodować produkty kiszone, rośliny strączkowe, napoje gazowany itp.
Po więcej zasad żywieniowych zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska