Oddzieliła mi się płytka paznokciowa - co robić?

Witam serdecznie! Jakieś półtorej miesiąca temu ubiłem sobie duży paznokieć w lewej stopie (przywalając mocno w krawężnik). I już od jakiegoś miesiąca ten paznokieć odchodził od palca. Na początku myślałem, że się zrośnie ale poprzez codzienny tryb życia i ciągłe naruszanie tego paznokcia, ledwie się trzyma na palcu. Po bokach jest już kompletnie oderwany i "przy podstawie" trzyma się tylko "w kątach". Także nie wiem co mam robić, obawiam się czy nie wda mi się jakaś infekcja? Pytanie: czy mam oderwać sobie ten paznokieć i czekać aż wyrośnie nowy? Jeśli tak to czy w trakcie odrastania mam używać jakiś maści czy kremów, czy zabezpieczać w jakiś sposób palec. Oraz w jakim czasie nowy paznokieć mógłby odrosnąć. Z góry dziękuję i pozdrawiam Bartosz
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Oddzielenie płytki paznokcia od łożyska może być spowodowane czynnikami:
-wrodzonymi
-egzogennymi, do których możemy zaliczyć (urazy, infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze)
-endogennymi, tj. (choroby skóry np.: łuszczyca, ogólnoustrojowe np: cukrzyca, nadczynność tarczycy, a także niedobór żelaza, ciąża, stosowanie leków tj: bleomecyna, tetracyklina, leki moczopędne z grupy tiazydów).

Z opisu jaki Pan zamieścił wynika, że czynnikiem, który spowodował oddzielenie płytki paznokcia był uraz. Nie oznacza to jednak, że przyczyna jest na tyle błaha, że może ją Pan zbagatelizować. Niestety w ramach porady internetowej nie możemy pomóc Panu w sposób konkretny, ponieważ nie mamy możliwości ocenić owego paznokcia i tkanek otaczających. Możemy jedynie polecić Panu konsultację lekarską, ponieważ zniekształcona płytka paznokciowa może stanowić wskazanie do jej chirurgicznego usunięcia. Ponadto w przypadkach nadakażenia bakteryjnego lub grzybiczego zostaną przepisane odpowiednie antybiotyki.