Wyniki biopsji tarczycy i zmiana wymagająca szerszej diagnostyki

Odebrałam wyniki biopsji tarczycy i chciałabym dowiedzieć się co one znaczą, wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie. Rozpoznanie: BAC/USG ZMIAN 1. Hipoechogenicznej o średnicy 8mm w prawym płacie tarczycy. W rozmazach obfity koloid oraz grupy drobnych tyreocytów. 2. Hipoechogenicznej o wymiarach 30x18mm w lewym płacie tarczycy. W rozmazach hiperplastyczne tyreocyty, pojedyncze tworzące struktury pęcherzykowe oraz mikrokrople koloid. Obraz zmiany pęcherzykowej o nieokreślonym znaczeniu - kategoria 3.

Witam! W preparacie nr 1 nie opisano zmian niepokojących. Zmiany opisane w preparacie nr 2 natomiast wymagają rozszerzenia diagnostyki - konieczna jest konsultacja endokrynologiczna - do rozważenia scyntygrafia tarczycy, a jeśli nie wykaże czynności autonomicznej omawianej zmiany, wskazane będzie leczenie operacyjne w celu usunięcia zmiany i weryfikacja histopatologiczna. Kontynuacja diagnostyki jest niezbędna, gdyż opisana zmiana może sugerować zarówno guzek hiperplastyczny, zapalenie tarczycy, gruczolaka jak również raka tarczycy - badaniem cytologicznym nie można ich zróżnicować, ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie badania histopatologicznego materiału uzyskanego podczas zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam