Odklejanie się plastrów a alkohol

Od trochę ponad miesiąca stosuję plastry Evra. Nie odklejają się całe, ale tak ze 3-5mm po bokach... Czy to coś złego? Czy to osłabia ich skuteczność? I czy skuteczność plastrów osłabia alkohol? Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam!

Minimalne odklejenie plastra nie ma istotnego wpływu na jego skuteczność antykoncepcyjną. Należy jednak pamiętać, że hormony wchłaniają się całą przyklejoną powierzchnią i każde miejsce nie przylegające powoduje obniżenie przyjmowanej dawki hormonów. Uważa się, że plaster dostarcza efektywnie nieco więcej hormonów niż popularne tabletki, zwłaszcza więcej estrogenu, dlatego minimalne zagięcie nie będzie miało istotnego wpływu na zachowanie Pani organizmu. Alkohol nie ma większego wpływu na plastry.

Proszę wybrać odpowiednie miejsce do naklejania plastrów nie powinny się oklejać / do 5mm/. W systemie transdermalnym alkohol / w rozsądnych dawkach/ nie ma wpłyu na skuteczność leku.