Odklejenie się plastra antykoncepcyjnego

Witam. Mam pytanie, w piątek zaczęłam stosować plastry E... Przykleiłam go dosyć mocno, według wskazań na ulotce. Jednak dzisiaj po kąpieli plaster zaczął się odklejać. Próbowałam go przykleić, ale nic to nie dało, więc przykleiłam następny plaster. I teraz nie wiem, czy traktować niedzielę jako "dzień zmiany plastra" czy w dalszym ciągu piątek. W ulotce jest informacja: "Przez okres krótszy od jednego dnia (do 24 godzin), [...] dzień zmiany plastra powinien zostać bez zmian". I czy chodzi tutaj o to, że plaster był przyklejony krócej niż 24 godziny, czy o to, że odklejał się/źle przylegał przez te 24 godziny? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Agnieszka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z tego, co zrozumiałam z ulotki, w przypadku, gdy plaster odkleił się (stracił kontakt ze skórą i nie mógł dozować hormonów)  na czas krótszy niż 24 godziny (a tak było u Pani) i nie dało się go ponownie nalepić, należy przykleić nowy plaster i w takiej sytuacji „Dzień Zmiany Plastra” powinien pozostać bez zmian. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji (prezerwatywa).

Chodzi o to, że w przypadku antykoncepcji hormonalnej (bez względu na rodzaj podania hormonu - plastry, pigułki, krążek) ważne jest stałe, codzienne dostarczanie określonej porcji hormonów, hamujących jajeczkowanie, tak, aby we krwi utrzymywało się odpowiednio duże stężenie. Gdyby plaster nie przylegał do skóry przez czas dłuższy niż 24 godziny, stężenie hormonów we krwi mogłoby za bardzo spaść i skuteczność antykoncepcji mogłaby być niewystarczająca.

Pozdrawiam!