Odmawianie posiłków przez 3-latka

Mam 3 letniego syna. Odkąd wszedł w etap buntu dwulatka i jego ulubionym słowem stało się "nie" zaczęły się kłopoty z jedzeniem. Najpierw nie chciał jeść warzyw, potem mięsa, aż ograniczył się wyłącznie do nabiału. Najchętniej przez cały dzień piłby mleko z butelki. Nie pomagało: przedstawienie mu wielu propozycji na posiłek, zaprowadzenie do lodówki by pokazał z czym chce zjeść, propozycja samodzielnego robienia posiłku. Co mam robić? Brakuje mi już sił.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Witam !

Czy dziecko chodzi do przedszkola i czy je tam posiłki?
Czy w przedszkolu też jest problem z jedzeniem?
Jakie synek pije mleko?
Dzieci w tym wieku są bardzo przekorne, niech pani spróbuje parę dni nie zmuszać synka do jedzenia niech je to co lubi, a pani może przy nim jeść i zachwalać walory jedzenia, pozdrawiam jesteśmy w kontakcie

0

Witam,

W tym wieku bardzo często dzieci przechodzą okres buntu na jedzenie :) Proszę się nie martwić, jeśli nie niesie to ze sobą szkodliwych skutków (szybka utrata masy ciała, zwiększona częstość zachorowań), proszę się uzbroić w cierpliwość, ten stan minie. Natomiast na chwilę obecną proszę się dokładniej przyjrzeć, co dziej się z dzieckiem. Syn prawdopodobnie chodzi już do przedszkola, można poprosić o jadłospis z przedszkola (dowiedzieć się, jakie pokarmy przyjmuje) i próbować gotować podobnie, natomiast jeśli "wciąga" dużo słodyczy - należy je ograniczyć. Słodkie przekąski mocno osłabiają apetyt na inne produkty.

Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

0

Witam serdecznie!
Osobiście zawsze uspokajam swoje pacjentki mówiąc, że nie istnieje taki przypadek kliniczny w medycynie, by dziecko samo zagłodziło się na śmierć. Każdy maluch potrafi regulować sobie ilość i skład przyjętego pożywienia, oczywiście z rozsądkiem należy się przyglądać temu co dziecko spożywa. Często dzieci w tym wieku stają się tak zwanymi niejadkami. Medycyna i psychologia tłumaczą to zjawisko tym, że dzieci w wieku 3-4 lat zaczynają interesować się intensywnie światem ich otaczającym a nie jedzeniem, spada silnie koncentracja dziecka, staje się ono bardziej energiczne niż wcześniej. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jedzenia. Wspólne przygotowywanie posiłków, pozwalanie dziecku na wybór produktów spożywczych z pośród kilku które sami wcześniej wyselekcjonujemy, wspólne zakupy, bardzo ważne jest to by dziecko nie jadło przed telewizorem, by nie komentować tempa jedzenia, dać dziecku czas na zjedzenie posiłku w spokoju. Przed jedzeniem dziecko nie powinno podjadać niczego ani w trakcie i bezpośrednio przed posiłkiem nie powinno pić ponieważ jego żołądek wypełnią płyny i już nie będzie głodne. Kluczem do sukcesu jest także wspólne jedzenie przy stole i nauczenie dziecka tego, że jedzenie jest przyjemnością, chwilą odpoczynku, spełnienia czasu w miłej atmosferze z rodzicami.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty