Odmawianie posiłków przez 3-latka

Mam 3 letniego syna. Odkąd wszedł w etap buntu dwulatka i jego ulubionym słowem stało się "nie" zaczęły się kłopoty z jedzeniem. Najpierw nie chciał jeść warzyw, potem mięsa, aż ograniczył się wyłącznie do nabiału. Najchętniej przez cały dzień piłby mleko z butelki. Nie pomagało: przedstawienie mu wielu propozycji na posiłek, zaprowadzenie do lodówki by pokazał z czym chce zjeść, propozycja samodzielnego robienia posiłku. Co mam robić? Brakuje mi już sił.

Witam !

Czy dziecko chodzi do przedszkola i czy je tam posiłki?
Czy w przedszkolu też jest problem z jedzeniem?
Jakie synek pije mleko?
Dzieci w tym wieku są bardzo przekorne, niech pani spróbuje parę dni nie zmuszać synka do jedzenia niech je to co lubi, a pani może przy nim jeść i zachwalać walory jedzenia, pozdrawiam jesteśmy w kontakcie

Witam,

W tym wieku bardzo często dzieci przechodzą okres buntu na jedzenie :) Proszę się nie martwić, jeśli nie niesie to ze sobą szkodliwych skutków (szybka utrata masy ciała, zwiększona częstość zachorowań), proszę się uzbroić w cierpliwość, ten stan minie. Natomiast na chwilę obecną proszę się dokładniej przyjrzeć, co dziej się z dzieckiem. Syn prawdopodobnie chodzi już do przedszkola, można poprosić o jadłospis z przedszkola (dowiedzieć się, jakie pokarmy przyjmuje) i próbować gotować podobnie, natomiast jeśli "wciąga" dużo słodyczy - należy je ograniczyć. Słodkie przekąski mocno osłabiają apetyt na inne produkty.

Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

Witam serdecznie!
Osobiście zawsze uspokajam swoje pacjentki mówiąc, że nie istnieje taki przypadek kliniczny w medycynie, by dziecko samo zagłodziło się na śmierć. Każdy maluch potrafi regulować sobie ilość i skład przyjętego pożywienia, oczywiście z rozsądkiem należy się przyglądać temu co dziecko spożywa. Często dzieci w tym wieku stają się tak zwanymi niejadkami. Medycyna i psychologia tłumaczą to zjawisko tym, że dzieci w wieku 3-4 lat zaczynają interesować się intensywnie światem ich otaczającym a nie jedzeniem, spada silnie koncentracja dziecka, staje się ono bardziej energiczne niż wcześniej. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jedzenia. Wspólne przygotowywanie posiłków, pozwalanie dziecku na wybór produktów spożywczych z pośród kilku które sami wcześniej wyselekcjonujemy, wspólne zakupy, bardzo ważne jest to by dziecko nie jadło przed telewizorem, by nie komentować tempa jedzenia, dać dziecku czas na zjedzenie posiłku w spokoju. Przed jedzeniem dziecko nie powinno podjadać niczego ani w trakcie i bezpośrednio przed posiłkiem nie powinno pić ponieważ jego żołądek wypełnią płyny i już nie będzie głodne. Kluczem do sukcesu jest także wspólne jedzenie przy stole i nauczenie dziecka tego, że jedzenie jest przyjemnością, chwilą odpoczynku, spełnienia czasu w miłej atmosferze z rodzicami.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny