Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dziecka i terapia Furaginum

Witam chłopczyk 19 miesięcy przeszedł ostatnio odmiedniczkowe zapalenie nerek. Posiew moczu wskazał bakterie coli. Podaję mu teraz 1 tabletkę furaginum 50 mg.Jak długo podawać?Czy mam zrobić przerwę w trakcie trwania kuracji? I czy to nie za duża dawka jak na tak małe dziecko? 10,500 kg. Pani doktor coś wspominała że tak małe dziecko i chłopak powinien zażywać te tabletki non stop do co najmniej 2 lat???A co z skutkami ubocznymi w trakcie zbyt długiego stosowania?

Witam, zakażenie dróg moczowych u chłopca wymaga wyjaśnienia przyczyny - często jest nią wada wrodzona układu moczowego. Dziecko wymaga badania USG układu moczowego, dobrej interpretacji tego badania, najlepiej przez doświadczonego pediatrę lub urologa dziecięcego. Być może konieczna będzie pogłębiona diagnostyka - cystografia mikcyjna itd. Antybiotyk należy podawać zgodnie z wynikiem antybiogramu. Chciałbym w tym miejscu przestrzec - jeśli bakteria jest wrażiliwa na nitrofurantoinę to NIE jest to Furagin !!! Nitrofurantoiny, w Polsce praktycznie nie ma, był kiedys syrop Siraliden, ale już chyba wycofany. Furagin nie jest nitrofurantoiną, mimo, że wiele laboratoriów oznacza na nią wrażliwość. Lek podaje się w dawce 3-5 mg/kg waqgi/dobę w 3 dawkach lub w dawce nocnej (najważniejszej). Nie widzę uzasadnienia podawania go przez 2 lata - zwłaszcz jeśli nie jest ciągle znana przyczyna infekcji. Pozdrawiam RH