Odmiedniczkowe zapalenie nerek u półtorarocznego dziecka

Witam! U mojej 1,5 rocznej córki dzisiaj stwierdzono odmiedniczkowe zapalenie nerek. Otrzymała oczywiście antybiotyki. Ale mam pytanie czy mogło dojść do takiego zapanenia przez wizytę na basenie niecałe 2 miesiące temu? W kilka dni po naszej obecności na pływalni dowiedzieliśmy się, że woda skażona była gronkowcem. Czy mogło to być przyczyną? Bardzo proszę o odpowiedź, bo kontrolę mam w przyszłym tygodniu, a strasznie mnie to nurtuje. Z góry dziękuję. Pozdrawiam! Ela
ponad rok temu

Witam serdecznie. Do odmiedniczkowego zapalenia nerek dochodzi najczęściej tzw. drogą wstępującą z dolnego odcinka dróg moczowych. Właśnie dlatego niezbędne jest właściwe leczenie zapaleń cewki czy pęcherza, aby bakterie nie zalegały w drogach moczowych i nie mogły się dostać poprzez moczowód prosto do nerki i by nie wywołały stanu zapalnego. Leczenie zapaleń dolnego odcinka dróg moczowych zazwyczaj nie nastręcza wielu trudności, wymaga jedynie podania doustnie antybiotyku przez kilka dni. Natomiast leczenie zapalenia nerek jest już trudniejsze i nie zawsze kończy się powodzeniem. Rzadko zdarza się, by bakterie dostały się do nerki inną drogą niż przez dolny odcinek dróg moczowych. Do przeniesienia zakażenie z odległego narządu przez krew czy limfę dochodzi rzadko i zazwyczaj ma to miejsce u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi czy z zaburzeniami odporności. Zarówno za zapalenie dolnego odcinka dróg moczowych, jak i w związku z tym za odmiedniczkowe zapalenie nerek odpowiedzialne są bakterie, szczególnie często, w ok. 80%, jest to bakteria Escherichia Coli, rzadziej gronkowce.