Odporność na hormony...

Mam 27 lat. Od kilku miesięcy ponownie przyjmuję tabletki dwuskładnikowe. Niedawno prześledziłam kilka forów, na których kobiety pisały, że zaszły w ciążę mimo regularnego stosowania pigułek. Mam jednak wątpliwości... ale czy możliwe jest, by uodpornić się na dany preparat po dłuższym czasie jego stosowania i potrzebować większych dawek? Nie mogę sobie teraz absolutnie pozwolić na ciążę, jak to możliwe, że przy prawidłowym stosowaniu (plus np. niemieszaniu pigułek z innymi lekami, ziołami, tytoniem, alkoholem) te kobiety mogły zajść w ciążę? Moje drugie pyt.: postanowiłam przesunąć termin krwawienia z odstawienia o tydzień. Zatem po prawidłowo przyjętym, poprzednim listku, zaczęłam od razu przyjmować kolejny i kontynuowałam przez 7 dni. Jutro powinnam mieć krwawienie. Czy mogę spokojnie rozpocząć kolejne, już za kilka dni (czyli normalnie: 8.dnia) i będę w pełni zabezpieczona? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko ciąży w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej wynosi mniej niż 1% (nawet 0,2%)... Na 1000 kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne przez rok, 10 z nich lub nawet mniej zachodzi w ciążę. Tak więc prawdopodobieństwo ciąży istnieje, jednak jest małe. Wydaje mi się, że "wpadki" podczas stosowania pigułek zdarzają się jednak najczęściej w wyniku nieprawidłowego stosowania.

Po treści pytań tu nadsyłanych przez internautki widać, że dość często kobietom wydaje się, że dobrze stosują pigułki, a niestety jest inaczej. Podstawowym błędem jest nie czytanie ulotki dołączonej do opakowania - być może tekst jest zbyt skomplikowany i wiele kobiet nie jest w stanie przez niego "przebrnąć"...

Wydłużenie okresu przyjmowania pigułek nie obniży ich skuteczności (bo rozumiem, że zażyła Pani pod rząd 28 pigułek?). Skuteczność może obniżyć wydłużenie 7-dniowej przerwy w zażywaniu pigułek lub przyjęcie mniejszej niż 21 ilości pigułek w danym cyklu.

Pozdrawiam!