Odpowiednia dieta dla 14-latki

Witam. Mam na imię Ada. 14 lat, 170 cm wzrostu, 69 kg. Bardzo chciałbym schudnąć przynajmiej 10 kg, bez efektu jojo. Stosując dietę, nie chce czuć głodu. Nie lubię pić mleka, ale za to chętnie spożywam produkty mleczne, np. Jogurt. Dlatego też prosiłabym o odpowiedni jadłospis dla mnie. Zależy mi także by jak w najszybszym czasie uzyskać swój wymarzony wynik, czyli 56 kg, dlatego zwracam się o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w górnej granicy normy, nie masz więc nadwagi. Jeśli natomiast chcesz zadbać o swoje zdrowie i zmienić tryb żywienia, polecam przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i regularną aktywność fizyczną.
Spożywając 4-5 posiłków dziennie, mniejszych objętościowo, Twój metabolizm ureguluje się, co będzie zapobiegać odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Ważne, aby pojawiały się one każdego dnia w zaplanowanym jadłospisie.
Niewskazane jest natomiast ograniczanie podaży energii i stosowanie popularyzowanych w internecie diet - są one przyczyną niedoborów pokarmowych i prowadza do efektu jo-jo.