Odpowiednia dieta dla 18-latka

Witam. Mam 18 lat i przy 185cm wzrostu ważę 51 kg. W ciągu roku schudłem 55kg. Początkowo stosowałem się do zasad racjonalnego odżywiania jednak ostatnio ograniczam posiłki - spożywam ok. 1200kcal rozłożonych na 5posiłków co 3h: 1. 500kcal 2. 90 kcal 3. 100 kcal 4. 300-400kcal 5.100 kcal. Strasznie boję się przytyć. Moje pytanie brzmi - jak z tego wyjść i żyć bezpiecznie? Co z metabolizmem? Boję się jo-jo, dlatego coraz bardziej się ograniczam i nie wiem jak jeść żeby być sytym.

Witam serdecznie,
Strach przed przytyciem i efektem jo-jo, to bardzo niedobry objaw. Twoje liczenie kalorii, również. Z tego co piszesz wynika również, że jedzenie to dla Ciebie ogromny stres. Przy wzroście 185 cm powinieneś ważyć przynajmniej 75 kg. Obecna masa jest stanowczo za mała. Twój wskaźnik BMI wynosi obecnie 14,9 co wskazuje na niedożywienie. Rok temu miałeś nadwagę, ale tym bardzo dużym spadkiem doprowadziłeś do niedowagi. Dieta 1200 kcal, dla chłopaka w Twoim wieku to stanowczo za mało. Oczywiście należy stopniowo zwiększać kaloryczność, by organizm stopniowo przyzwyczajał się do żywienia.
Powrót do racjonalnego żywienia będzie konieczny. Musisz dostarczać odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczy, oraz minerałów i witamin.
Uważam też, że pomoc psychologa była by dla Ciebie odpowiednia. Musisz zmienić swoje obecne podejście do jedzenia. Gdybyś był też pod stałą opieką dietetyka, który pomoże Ci wrócić do racjonalnego żywienia, bez efektu jojo, było by to również wskazane. Dietetyk pomoże Ci tak ustawić dietę, by Twój metabolizm na tym nie ucierpiał. Im dłużej będziesz zwlekał i pozostaniesz przy obecnym schemacie żywienia, to może się dla Ciebie źle skończyć. Takim żywieniem wyniszczasz swoje ciało. Nie zwlekaj. Poproś o pomoc psychologa i dietetyka. Życie i zdrowie mamy jedno, jesteś bardzo młodą osobą. Osobiście mogłabym Ci pomóc, ale w tym celu zapraszam do swojego gabinetu w Bieruniu. Zapraszam na stronę www.mazgaj.dobrydietetyk.pl.

Opisana przez Pana sytuacja (przy BMI poniżej 15 - świadczącym o zaawansowanym niedożywieniu) sugeruje, że cierpi Pan na poważne zaburzenia odżywiania w typie anoreksji. Powinien Pan jak najszybciej poszukać specjalistycznej pomocy w tym zakresie, gdyż dalsza utrata masy grozi zapaścią organizmu i upośledzeniem funkcji narządów. Jest to częsty problem młodych osób walczących z nadwagą, a dzięki wsparciu wykwalifikowanego terapeuty można sobie z takim problemem poradzić. Dodam, że pod kątem dietetycznym Pana metabolizm jest z całą pewnością rozregulowany przez tak restrykcyjną dietę. Niemniej jednak pownien Pan ważyć co najmniej 20 kg więcej. Prawidłowym rozwiązaniem dla Pana jest powrót do racjonalnego, zdrowego odżywiania na normalnym poziomie energetycznym, które pozwoli odbudować utraconą masę mięśniową. Jednocześnie nie istnieją poważne obawy co do możliwości wystąpienia efektu jo-jo rozumianego jako przyrost masy ponad Pana standradową masę ciała.

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska