Odpowiednia dieta i ćwiczenia dla 26-latki

Mam 26 lat i ważę 83 kg przy wzroście 162cm. Ćwiczę intensywnie od pół roku 6 razy w tygodniu przez ok 30 min do 2h dziennie fitness, bieganie, pływanie i skaczę na skakance. Staram sie jeść max 1300 kal na dzień, jem 4-5 posiłków dziennie ale wliczam w to słodycze. Kiedyś udało mi sie schudnąć gdy jadlam tylko obiady. Proszę mi powiedzieć co robię źle bo moje kilogramy są moim kompleksem przez który cierpię psychicznie.

Witam,
Niestety mimo wprowadzenia dużej ilości ruchu metabolizm jak widać zwolnił. Zdecydowanie za mało Pani je i metabolizm się zmniejszył, może być też tak, że je Pani zbyt monotonnie. Czasem bywa też, że organizm przyzwyczaja się do danego sposobu odżywiania czy ćwiczenia i przestaje reagować, a my przestajemy widzieć jakiekolwiek efekty czy poprawę. Ważne jest aby swój organizm zaskakiwać i pobudzać w różny sposób (keep your body guessing).
Trudno mi dokładnie zdiagnozować co może być problemem bez dokładniejszego wywiadu.
Może być też tak, że ma Pani zbyt niski poziom leptyny ( proszę przeczytać ten artykuł, powinien nieco wyjaśnić :m http://www.dietaifitness.pl/2012/11/najwazniejszy-hormon-ktory-tumi-god-i.html ). Pozdrawiam serdecznie, Ewa Trusewicz, dietetyk

Jeśli faktycznie zjada pani 1300 kcal przy dodatkowej aktywności fizycznej i nie udaje się schudnąć proszę udać się do endokrynologa bo to być może to zaburzenia metabolizmu.
Proszę sprawdzić hormon tarczycy (często powodują tycie pomimo odpowiedniej diety).
Zalecam też wizytę u dietetyka, który będzie mógł dowiedzieć się więcej o Pani stylu życia i być może zdiagnozuje przyczynę.

Dodatkowe kilogramy nie muszą być wielkim kompleksem, jest wiele osób z wagą powyżej normy, które wyglądają atrakcyjne. Nie wszyscy muszą nosić rozmiar 36-38. Warto dbać o prawidłową masą ciała ze względów zdrowotnych ale ważne w tym wszystkim jest także by akceptować siebie i po prostu lubić.
Zapraszam na bloga :) http://mzcoaching.wordpress.com/blog/

Witam!
Zachęcam do bezpośredniej konsultacji ze specjalistą. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska