Odpowiednia ilość kalorii dla 20-letniej osoby

Witam, Mam 20 lat ,wzrost 158 cm i waga 58 kg. Na aktywność fizyczną poświęcam godzinę dziennie. Ile kalorii dziennie powinnam spożywać aby schudnąć 5 kg? Ile czasu może to potrwać?

Witam,

bezpieczne i zdrowe odchudzanie to około 0,5-1,5kg tygodniowo. Zapotrzebowanie kaloryczne jest kwestią dość indywidualną i w tym momencie podaje Pani zbyt mało informacji na swój temat aby je konkretnie ustalić. Musiałabym znać między innymi intensywnośc Pani ćwiczeń i ich systematyczność oraz styl Pani życia. Nie mniej jednak jest to około 2tys. kcal.
Proszę zadbac o zdrowa i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych. Ważna jest bowiem nie tylko kaloryczność posiłków ale i ich skład oraz regularność. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Pani bazowe zapotrzebowanie energetyczne kształtuje się w przedziale 1650-2000 kcal (zależnie od intensywności aktywności fizycznej), w związku z tym umiarkowana dieta o odpowiednim poziomie skuteczności i bezpieczeństwa oraz minimalizująca możliwość wystąpienia niepożądanych konsekwencji jak choćby efekt jo-jo powinna się mieścić w przedziale 1400-1500 kcal. Zakładając aktywność fizyczną o większej intensywności powinno to pozwolić Pani na uzyskanie pożądanych efektów w okresie około 8-12 tygodni.