Odpowiednia waga - czy ważę zbyt dużo?

Mam 12 lat i 157 cm. Chciałabym schudnąć, ponieważ ważę 58 kg. Czy to jest normalne u osoby w moim wieku?? Stosuję na to krem odchudzający i vibroaction. To pomaga i daje widoczne efekty, lecz nie na wadze, a jestem dobra w sportach i cały czas jestem aktywna fizycznie. Co poradzić??

12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oscyluje około 90 centyla, zaś wzrost około 60 centyla. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku do wzrostu i wieku. Zdecydowanie jednak nie podejmuj samodzielnych prób odchudzania. Najpierw powinnaś skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni przyczynę tak wysokiej masy ciała. Istnieją bowiem liczne schorzenia, jak na przykład niedoczynność tarczycy, których wynikiem jest nieprawidłowa, zbyt wysoka, masa ciała. Po drugie powinnaś porozmawiać z lekarzem na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Pomoże Ci on tak zmienić tryb życia, by Twoja masa ciała uległa normalizacji.