Odpowiednia waga dla 12-latki

Witam, Mam 12 lat, 164 cm wzrostu i ważę 60 kilo. Nie jem dużo. Uprawiam różne sporty ok 45 minut dziennie. Ostatnio byłam na koloni chodziliśmy w góry 6 h dziennie. Inne moje koleżanki schudły nawet po 3 kilo a moja waga cały czas sie utrzymuje czyli ważę równo 60 kg. Czy to dobrze???

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Organizm w tym wieku wchodzi w fazę dojrzewania i podlega wielu zmianom, w tym również masy ciała. Przy regularnej aktywności fizycznej nie ma więc powodów do obaw, mimo że masa ciała utrzymuje się na równym poziomie. Często przy dużej aktywności nie zmienia się masa, a skład ciała - wzrasta procent tkanki mięśniowej, co jest korzystnym efektem. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Prawidłowa dieta nie oznacza jedzenia jak najmniejszych ilości pokarmów - wręcz przeciwnie, ale ważne, aby były to produkty zdrowe takie jak warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna, kasze i płatki owsiane, brązowy ryż, chude mięso, produkty mleczne. Zamiast przekąsek w postaci słodyczy i chipsów, warto sięgać po suszone owoce, nasiona słonecznika, orzechy, pestki dyni, migdały.