Odpowiednia waga - jak ją utrzymać?

Witam. Mam 13 lat, 165 cm wzrostu i aktualnie ważę 55 kg. Ostatnio byłam bardzo zestresowana. Problemy w szkole, kłótnie z rodzicami itp. sprawy. Co za tym poszło jadłam bardzo mało, bo tylko 500-700 kcal dziennie. Moim celem nie było odchudzanie, po prostu zaniedbałam dietę, jednak w ciągu 2,5 tyg. zeszłam z 59 kg na 55. Od dzieciństwa miałam lekką nadwagę, dlatego skoro już schudłam chciałabym utrzymać aktualną masę ciała. Nie wiem jednak jak to zrobić. Dodam jeszcze tylko, że jestem osobą dosyć aktywną. Dziennie spaceruję (dosyć szybko) około 2-3 godziny. Do tego 4 razy w tygodniu mam lekcje wf, a dwa razy w tygodniu 1,5 h lekcji tańca. W sumie codziennie chyba, że jestem naprawdę bardzo zmęczona ćwiczę intensywnie w domu po ok. 1,5 h. Mam nadzieję, że dostanę tu wskazówki co do tego jak w tej chwili powinnam się odżywiać, by nie przytyć. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
13 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przede wszystkim zacznę od tego, że dieta odchudzająca nie jest wskazana dla dziewczynek w Twoim wieku. Dorastasz, w Twoim ciele zachodzą procesy dojrzewania, dlatego ograniczenie spożywanych kalorii do 500 - 700 kcal jest bardzo groźne dla zdrowia! Nie stosuj takiego sposobu żywienia!

Zgubienie zbędnych kilogramów udało Ci się niezamierzenie, ale prawdziwe wyzwanie to utrzymanie nowej masy ciała. Jest kilka zaleceń, które można wdrożyć, aby zapobiec efektowi jo-jo.

Po pierwsze, musisz zmienić podejście do odżywiania się. Wybieraj zdrowe produkty, takie jak warzywa (także mrożone), ciemne pieczywo, produkty strączkowe, kasze i makarony np. orkiszowe, żytnie, owoce, chude mięso i na koniec najważniejsze - ryby. Ogranicz słodycze, fast foody, słone przekąski, ale nie odmawiaj sobie za każdym razem. Obiecywanie, że do końca życia nawet nie tkniesz ulubionej mlecznej czekolady czy pysznego kawałka ciasta nie ma sensu. Musisz rozsądnie podejść do diety - tzn. dbaj o prawidłową masę ciała poprzez odpowiednie zrównoważenie składników w diecie, a nie odmawianie sobie.

Posiłki jedz regularnie, ponieważ jest to najlepsza ochrona przed atakami głodu. Zawsze, przed wyjściem z domu zjedz śniadanie. Badania wykazują, że osoby które opuszczają śniadania, z nawiązką pochłaniają w ciągu dnia kalorie, których "nie zjadły" rano.

Zadbaj żeby każdy posiłek zawierał porcję warzyw i porcję chudego lub niskotłuszczowego produktu białkowego, np. szynka z piersi indyka, jogurt naturalny, ser twarogowy, wołowina.

I najważniejsze zalecenie - ruszaj się tak jak to robisz teraz! W dłuższej perspektywie, ćwiczenia przyniosą Ci wiele długofalowych korzyści - przy regularnym wysiłku fizycznym organizm spala nadmiar kalorii.

Jeśli zastosujesz się do tych rad, zbędne kilogramy nie będą dla Ciebie problemem.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska