Odstawienie leków na nadciśnienie

Od kilku lat biore tabletki na nadcisnienie ktore ,przed rozpoczeciem kuracji,utrzymywalo sie w granicach 150/112 .Od okolo 2 miesiecy cisnienie sie unormowalo (Srednio 112/75-80 ) Lekarz zasugerowal odstawienie leku na nadcisnienie.Po okolo 10 dniach bez tabletek cisnienie mierzone rano podskoczylo do 130 na 106 natomiast wieczorem utrzymuje sie w granicach normy.Czy powinnam poczekac az cisnienie sie ustabilizuje czy tez powinnam wrocic do brania leku.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Ciśnienie rozkurczowe jest zdecydowanie za wysokie. Powinna Pani skonsultować się z lekarzem, który zadecydował o odstawieniu leków hipotensyjnych.
Być może będzie konieczne powrócenie do leczenia farmakologicznego, niekoniecznie jednak w tych samych dawkach.

Bezwzględnie należy powrócić do przyjmowania leków, oczywiście po uzgodnieniu z lekarzem rodzaju i dawki leku. Nadciśnienie tętnicze, w większości przypadków samoistne, co ocenia lekarz w trakcie pierwszej diagnostyki tuż po rozpoznaniu, jest problemem zdrowotnym "na całe życie" . To znaczy, że z podwyższonych wartości ciśnienia nie można się wyleczyć raz na zawsze. Należy natomiast je normalizować. Zaniedbane czyli nie osiągnięcie wartości prawidłowych ciśnienia, prowadzi po latach do powikłań narządowych. Stopień zagrożenia natomiast jest zależny od współistnienia innych czynników ryzyka, co wymaga oceny przez lekarza.

Leczenie hipotensyjne jest postępowaniem objawowym. Nie leczy przyczyny choroby nadciśnieniowej tylko normalizuje ciśnienie tętnicze. Niestety jeżeli nadciśnienie ma charakter pierwotny lub w przypadku nadciśnienia wtórnego nie zostanie wyleczona jego przyczyna to po odstawieniu leków hipotensyjnych podwyższone ciśnienie tętnicze nawraca. Należy wyjaśnić z lekarzem leczącym co było powodem decyzji o odstawieniu leków.