Odstawienie leków psychotropowych a depresja

Dlaczego po odstawieniu leków psyhotropowych wystopiła depresja lęki itd czy te substancje nie powinny pomagać ?

Nie wspomina Pan z jakiego powodu te leki były przyjmowane, jak długi był okres leczenia, jakie to były leki i w jakich dawkach. To są ważne czynniki. Jeśli leczenie było wdrażane z powodu depresji i lęków, to nawrót objawów po odstawieniu leków może świadczyć o nieoptymalnym leczeniu (brak remisji w trakcie kuracji, za małe dawki leków, zbyt krótki czas leczenia, niepełne rozpoznanie) lub o nawracającym charakterze depresji (jeśli to był powód leczenia). U części pacjentów depresja ma właśnie nawracający charakter i mimo adekwatnego leczenia, po odstawieniu leków dochodzi do nawrotów. Wówczas traktujemy depresję jako chorobę przewlekłą (podobnie jak nadciśnienie czy astmę) i proponujemy pacjentowi długoterminowe leczenie. Inny aspekt jaki należy w takich przypadkach brać pod uwagę to obecność ewentualnych stresorów psychospołecznych i trwałych konfliktów intrapsychicznych, pogarszających stan psychiczny i wywołujących objawy depresyjne i lękowe. W takich sytuacjach wskazana może być konsultacja psychoterapeutyczna. Zachęcam zatem do zgłoszenie się do prowadzącego lekarza psychiatry w celu zweryfikowania tych wątpliwości i wyjaśnienia przyczyn nawrotu objawów. Stosownie do wniosków można wówczas planować sposoby rozwiązania problemów.

Witam
Organizm ludzki różnie reaguje na zmianę
czy odstawienie leku, co w dużej mierze
zależy też od wrażliwości osobniczej pacjenta.
Czasami może wystąpić zespół odstawienny.
Z pewnością wie Pan o tym, że leczenie
farmakologicznie lęków i depresji łagodzi tylko objawy
choroby, lecz nie rozwiązuje problemu.
Aby wyleczyć depresję i lęki należy
wyeliminować przyczyny, a tego można
dokonać tylko wtedy, gdy leczenie
farmakologiczne połączy się z psychoterapią.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Zachęcam do włączenia psychoterapii.

Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie