Odstawienie tabletek a zajście w ciążę

Witam!
W sierpniu będzie 3 lata jak przyjmuje doustna antykoncepcje: brałam ********, *******, około roku biorę *********. Krwawienie mam regularne oraz nadżerkę średnicy około 1 cm. Wyniki cytologi bardzo dobre. Planuję za około rok zajść w ciążę. Będzie to moje pierwsze dziecko.
Kiedy powinnam odstawić tabletki oraz jakie badania powinnam zrobić? (planuje zrobić badania na obecność kiły).
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie ma przeciwwskazań, aby od razu starać się o dziecko. Niektórzy ginekolodzy proponują aby odczekać do uregulowania się cykli miesiączkowych, przeważnie nie ma jednak takiej potrzeby. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek znacząco wzrasta płodność, co może zaowocować ciążą bliźniaczą. W kolejnym miesiącu ryzyko ciąży mnogiej jest takie samo jak w całej populacji.

Nie ma gwarancji, że po odstawieniu tabletek od razu zajdzie Pani w ciążę. Może to trwać kilka miesięcy (do roku). Trudno jest więc podać najlepszą datę zaprzestania stosowania antykoncepcji, aby za rok doszło do zapłodnienia.
Dużą rolę podczas starania się o dziecko odgrywa regularność stosunków. Najlepiej współżyć co 2-3 dni. Rzadsze lub częstsze współżycie może wpłynąć negatywnie na jakość nasienia.

Przed zajściem w ciążę bardzo ważne jest uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego. Na 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy zacząć przyjmować 400ug kwasu foliowego na dobę, aby chronić dziecko przed ciężkimi wadami wrodzonymi.

Oprócz badań w kierunku kiły dobrze jest wykonać morfologię, oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh (jeżeli jest ujemny, trzeba oznaczyć grupę krwi i Rh ojca dziecka) oraz badanie ogólne moczu. Można też zbadać stężenie glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika oraz lipidogram.

Powinno się zbadać również w kierunku innych chorób zakaźnych: wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), WZW C, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, AIDS.

Więcej na temat planowania ciąży dowie się Pani z artykuły na stronie: http://parenting.pl/portal/planowanie-ciazy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty