Odstawienie tabletek a zajście w ciążę

Witam!
W sierpniu będzie 3 lata jak przyjmuje doustna antykoncepcje: brałam ********, *******, około roku biorę *********. Krwawienie mam regularne oraz nadżerkę średnicy około 1 cm. Wyniki cytologi bardzo dobre. Planuję za około rok zajść w ciążę. Będzie to moje pierwsze dziecko.
Kiedy powinnam odstawić tabletki oraz jakie badania powinnam zrobić? (planuje zrobić badania na obecność kiły).

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie ma przeciwwskazań, aby od razu starać się o dziecko. Niektórzy ginekolodzy proponują aby odczekać do uregulowania się cykli miesiączkowych, przeważnie nie ma jednak takiej potrzeby. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek znacząco wzrasta płodność, co może zaowocować ciążą bliźniaczą. W kolejnym miesiącu ryzyko ciąży mnogiej jest takie samo jak w całej populacji.

Nie ma gwarancji, że po odstawieniu tabletek od razu zajdzie Pani w ciążę. Może to trwać kilka miesięcy (do roku). Trudno jest więc podać najlepszą datę zaprzestania stosowania antykoncepcji, aby za rok doszło do zapłodnienia.
Dużą rolę podczas starania się o dziecko odgrywa regularność stosunków. Najlepiej współżyć co 2-3 dni. Rzadsze lub częstsze współżycie może wpłynąć negatywnie na jakość nasienia.

Przed zajściem w ciążę bardzo ważne jest uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego. Na 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy zacząć przyjmować 400ug kwasu foliowego na dobę, aby chronić dziecko przed ciężkimi wadami wrodzonymi.

Oprócz badań w kierunku kiły dobrze jest wykonać morfologię, oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh (jeżeli jest ujemny, trzeba oznaczyć grupę krwi i Rh ojca dziecka) oraz badanie ogólne moczu. Można też zbadać stężenie glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika oraz lipidogram.

Powinno się zbadać również w kierunku innych chorób zakaźnych: wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), WZW C, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, AIDS.

Więcej na temat planowania ciąży dowie się Pani z artykuły na stronie: http://parenting.pl/portal/planowanie-ciazy