Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a przedłużające się krwawienie

Witam.

Brałam tabletki antykoncepcyjne od 7 lat, postanowiłam je odstawić. Wystąpiło normalne krwawienie, jednak trwa ono już o dwa dni dłużej niż normalnie. Jest znacznie mniejsze, a wydzielina jest brunatna. Czy to normalne? Jak długo może trwać taka sytuacja? Czy gdybym wróciła teraz do tabletek (dwa dni później niż powinnam) to plamienie może ustąpić i jak to wpłynie na zabezpieczenie przed ciążą?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Krwawienie po podstawieniu tabletek jak najbardziej może się przedłużać.
Dzieję się tak ze względu na znaczny spadek poziomu hormonów, a co za tym idzie występuje krwawienie.

Może tak się stać, że przez pierwszych parę cykli krwawienia będą nieregularne czym nie należy się martwić gdyż organizm musi przestawić się na działanie fizjologiczne, gdyż do tej pory była zewnętrzna ingerencja w gospodarkę hormonalną.

Jeżeli jednak krwawienie będzie się nadal przedłużać, stanie się obfite należy udać  się do ginekologa.

Myślę, że jeżeli podjęła Pani decyzję o odstawieniu tabletek to nie ma sensu z powrotem teraz do nich wracać.

Gdyby chciała Pani ponownie zacząć brać tabletki cykle były prawdopodobnie takie jak przed odstawieniem ale lepiej byłoby poczekać do pierwszego dnia kolejnej miesiączki. Inaczej ochrona antykoncepcyjna nie będzie pełna.

Pozdrawiam!