Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Dzień dobry. Mam 23 lata, od pół roku stosuję antykoncepcję hormonalną. Nigdy w tym czasie nie pominęłam tabletki ani nie spóźniłam się z godziną jego przyjęcia. Planuję odstawienie tabletek antykoncepcyjnych- we wtorek wzięłam ostatnią tabletkę, kolejną z nowego opakowania zgodnie ze wskazaną przerwą powinnam wziąć w środę, ale już jej nie zażyję, gdyż odstawiam antykoncepcję hormonalna na 4 miesiące. Moje pytanie brzmi: czy w okresie od wtorku do środy (czas 7 dniowej przerwy) jestem jeszcze zabezpieczona i mogę współżyć z chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia i "do końca"? Czy już powinnam zabezpieczać się dodatkowo np. prezerwatywą? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W sytuacji, w której nie planuje Pani kontynuować przyjmowanie tabletek po przerwie, te siedem dni nie należy już traktować jak przerwę, a jak okres po odstawieniu antykoncepcji. Co prawda w tym czasie nie dojdzie do owulacji, ale może do niej dojść niedługo później, a nasienie pozostawione w drogach rodnych w tym okresie może dożyć tego momentu. Dlatego należy się normalnie zabezpieczać wraz z pierwszym dniem, kiedy nie przyjmujemy tabletek, dla pełnej ochrony przed niechcianą ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!