Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - czarne skrzepy

Witam, mam duży problem. Byłam na tabletkach Cilest przez rok czasu. Dwa mięsiące temu, w tygodniu którym miałam dostać okres wystąpiło tylko krwawienie z rana, dosłownie parę kropelek. Wybrałam prawidłowo następną serię tabletek, ale w ostatnim dniach brania dostałam "czarnych skrzepów", nie były to upławy tylko wyglądały jak czarne strupy krwi. Byłam u lekarza (jestem w Wielkiej Brytanim a tu lekarze nie są najlepsi). Kazał mi przestać brać tabletki przez miesiąc to okres mi się unormuje, ale teraz jestem już 14 dni bez brania tabletek i dalej nie mam okresu. Mam straszny ból podbrzusza i jajników. Zrobiłam dla pewności 2 tygodnie temu test, ale wyszło, że nie jestem w ciąży. Teraz nie używam żadnych zabezpieczeń. Co to może oznaczać, że nie mam okresu 2 miesiące. Przyznaję, że biorąc tabletki nie brałam w tej samej godzinie każdego dnia, ale brałam je codziennie. Proszę o pomoc. Czy mam wykonać jeszcze jeden test?? Z góry dziękuję, Monika

Witam serdecznie!

Miesięczna przerwa niestety nie pozwoli uzyskać spodziewanego efektu. Brak miesiączki w trakcie dwóch kolejnych 7dniowych przerw jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki. W pierwszej kolejności wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Wiarygodne wyniki uzyskuje się dopiero po 14 dniach od daty ryzykownego zbliżenia lub wcześniej w przypadku badania z krwi. Jeżeli wspomniane testy wykonane były w określony czasie, to ciążę możemy wykluczyć. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi pełne badanie ginekologiczne (kiedy była robiona ostatnia cytologia?) i ewentualnie wykona badanie USG oraz zleci badania hormonalne. Bez powyższych nie można ustalić przyczyny Pani dolegliwości.

Tak jak wspomniałam wyżej miesiąc przerwy jest za krótki, by organizm zdążył się uregulować.Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu mogą mieć zaburzenia miesiączkowania nawet przez kolejnych 6 miesięcy. Pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek pojawia się zwykle po 4-6 tygodniach.

W obecnej sytuacji, kiedy pojawiły się bóle podbrzusza mogące sugerować zbliżającą się miesiączkę, może Pani poczekać jeszcze kilka dni. Jeśli krwawienie się nie pojawi wskazana będzie powtórna wizyta u lekarza, który tym razem powinien zlecić Pani badania diagnostyczne.

Pozdrawiam.