Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak długo czekać na miesiączkę?

Witam. Ostatnie krwawienie z odstawienia tabletek miałam 23 lipca. Tabletki zażywam już przez 8 lat, więc postanowiłam zrobić kilkumiesięczną przerwę i nie zaczęłam kolejnego opakowania. 11 sierpnia uprawiałam seks. Partner miał prezerwatywę, ale przed końcem wyszedł ze mnie, zdjął prezerwatywę i skończyliśmy już poza. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę? Nie wiem, kiedy była owulacja, bo trudno to ustalić, gdy rezygnuje się z tabletek po tylu latach ich zażywania. Czy jest możliwe, że owulacji jeszcze nie było? Z tego co pamiętam, wcześniejsze cykle, zanim rozpoczęłam antykoncepcję hormonalną, były tak 27-29-dniowe. 22 sierpnia zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny, ale nadal nie mam miesiączki. Czy test wykonany po 10 dniach od stosunku jest miarodajny? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pierwsza owulacja pojawia się zazwyczaj z 10-14-dniowym opóźnieniem. Zatem pierwsza miesiączka pojawia się również z takim samym opóźnieniem. Oczywiście nie jest to reguła i może dojść do owulacji wcześniej. Jeżeli doszło do współżycia bez zabezpieczenia, należy liczyć się z możliwością ciąży.

Test ciążowy jest wiarygodny po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Proponuję wykonanie kolejnego testu ciążowego za tydzień. Gdyby jego wynik był negatywny, proszę czekać na miesiączkę. Należy pamiętać, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nieregularne cykle mogą się utrzymywać nawet przez pół roku.

Pozdrawiam