Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jakie jest ryzyko ciąży?

Witam. Od pół roku biorę tabletki Y***. Wczoraj (8 września) zażyłam ostatnią różową tabletkę z myślą o tym, że po 4-dniowym braniu placebo odstawię antykoncepcję na jakiś czas. Dziś (9 września) współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia i stąd moja obawa o zajście w ciążę. Wiem, że w czasie przerwy ochrona jest w pełni zachowana, a plemniki nie powinny przeżyć dłużej niż 4 dni, ale strach nadal pozostaje. Bardzo mi zależy na tym, żeby zaprzestać zażywania tabletek, bo okropnie się po nich czuję, ale nie jestem do końca pewna, czy nie spowoduje to szybkiego powrotu płodności i w konsekwencji ryzyka ciąży. Dodatkową obawę potęguje fakt, że tabletki Y*** mają bardzo małą dawkę hormonów oraz że zażywa się je 24 dni, a przerwa jest tylko 4-dniowa, nie jak w przypadku innych 7-dniowa. Czy mogę spokojnie odstawić tabletki bez strachu o to, że zajdę w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej ma takie same mechanizmy działania i zapewnia stałe zabezpieczenie pod warunkiem właściwego stosowania preparatu.

Regularne przyjmowanie tabletek zapewnia zabezpieczenie także w czasie przyjmowania 4 tabletek placebo (te 4 dni odpowiadają 7-dniowej przerwie w preparatach przyjmowanych wg schematu 21+7). Warunkiem koniecznym jest jednak rozpoczęcie nowego opakowania tuż po zakończeniu poprzedniego.

Jeżeli do stosunku doszło w trakcie 4 dni placebo, a chciałaby Pani mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia, powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie w wyznaczonym dniu. Ryzyko ciąży jest niemożliwe do oznaczenia, aczkolwiek producenci każą brać pod uwagę taką ewentualność.

Pozdrawiam