Odstawienie tabletek: brak miesiączki

Witam. Jakiś czas temu wykryto u mnie torbiel endometrialną, która została usunięta podczas laporskopii. Niestety torbiel się odnowiła, w związku z czym pół roku brałam tabletki antykoncepcyjne (Marvelon). Ponieważ kuracja ta nie przyniosła rezultatów, w styczniu lekarz zalecił odstawienie tabletek i próbę zajścia w ciążę. 13 stycznia 2011 wystąpiło krwawienie z odstawienia. Od tamtej pory dochodziło do regularnego współżycia. Ponadto, od 14 do 25 dnia cylku wspomagająco przyjmowałam Duphaston. Wynik testu ciążowego wykonanego w 37 dniu cyklu był negatywny. Dziś jest 40 dzień cylku i nadal nie ma miesiączki. Przed kuracją hormonalną cykle były zawsze regularne, 27-dniowe. Czy brak miesiączki może być wynikiem przyjmowania tabletek? Czy możliwe jest, że wynik testu był błędny? Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Test ciążowy należy wykonać około 2 tygodni od stosunku. Jeżeli był zachowany taki odstęp czasowy to jego wynik należy przyjąć za wiarygodny.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pierwsza owulacja pojawia się zazwyczaj z 10-14 dniowym opóźnieniem. Zatem i miesiączka pojawia się z takim samym opóźnieniem. Gdyby jednak po tym czasie okres się nie pojawił proponuję wizytę u ginekologa. Zaburzenia cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą się utrzymywać nawet pół roku.
Pozdrawiam