Odstawienie tabletek i tabletka po stosunku

Witam. W niedzielę napisałam do Państwa wiadomość o treści: "Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne od II 2008 r. W niedzielę 14.02.2010 r. wzięłam ostatnią tabletkę, ponieważ postanowiłam zrobić sobie w końcu przerwę na ok. 3 miesiące. 17.02.2010 nastapilo plamienie z odstawienia. Nie doszło do żadnego zbliżenia. Dziś współżyłam z narzeczonym bez zabiezpieczenia, jednak był to stosunek przerywany. Chciałabym wiedzieć, jak długo po odstawieniu tabletek one działają? Czy jest możliwość zajścia w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek? Kiedy jajniki zaczynają na nowo wytwarzać komórki jajowe zdolne do zapłodnienia (dodam, że zaczynałam brać tabletki w poniedziałek rano... ostatnią brałam w niedzielę... i plamienie zawsze miałam w środę w godzinach popołudniowych, więc regularnie). Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam." W poniedzialek rano bylam u ginekologa. Pani ginekolog oczywiście zbadała mnie i powiedziała, że mam owulację, ale pęcherzyk jeszcze nie pęknął. No i że przyszłam w samą porę. Przepisala mi tabletkę po. Czyli mam rozumieć, że gdy przyjęłam tabletkę (jakoś 17 h po stosunku), to mogę się nie przejmować? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli stosunek odbył się w okresie do 72 godzin przed przyjęciem tabletki (rozumiem, że w Pani przypadku tak właśnie było), to nie ma powodów do zmartwień. Ciąża w takiej sytuacji jest bardzo mało prawdopodobna, a zabezpieczenie niemal pewne.