Odstawiłam tabletki po 5 latach ich przyjmowania. Czy mogłam zajść w ciążę od razu po odstawieniu?

Witam, przeczytałam mnóstwo artykułów na temat jak to ciężko zajść w ciążę po odstawieniu tabletek, ale znalazły się też takie gdy były info że po odstawieniu szybciej można w te ciąże zajść i tu pojawia się moja wątpliwość. Mianowicie ja brałam tabletki 5 lat, może 5,5roku i odstawiłam je (28stycznia zaczął się okres-1 lutego skończył). 1lutego współżyliśmy z narzeczonym i dzieje się to w sumie do tej pory, prawie codziennie z wytryskiem w środku (co prawda nie żyjemy w stresie, że będzie ciąża, bo w sumie nawet chcemy). Tak więc mam pytanie czy po takim długim okresie brania tabletek możliwe jest szybkie zajście w ciąże? Nie mam pojęcia jak się liczy dni płodne? A wiem że do policzenia ich trzeba po odstawieniu tabletek poczekać aż organizm się przestawi na normalny tryb bez tabletkowy więc i ten pierwszy okres nie wiadomo kiedy się pojawi. Proszę o rozjaśnienie mi sytuacji w związku z możliwością zajścia w ciążę i po którym okresie mogę zacząć liczyć dni płodne i jak to się robi? Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam:)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaburzenia cyklu mogą się utrzymywać nawet przez pół roku. Pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może pojawić się z około 2 tygodniowym opóźnieniem.
Należy pamiętać,że po odstawieniu tabletek płodność wzrasta. Dlatego w pierwszym cyklu jest większe prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. W kolejnych cyklach prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej jest takie samo jak w populacji ogólnej.
Aby określić dni płodne i niepłodne potrzebna jest dłuższa obserwacja organizmu przez parę cykli.
Od najkrótszego cyklu należy odjąć 20 a od najdłuższego 11. W ten sposób określi Pani zakres dni płodnych.

Pozdrawiam