Odwapnienie zębów u 2,5-latka

Dzień dobry Mam syna 2,5 lat nie dawno byliśmy u dentysty i niestety musieliśmy leczyć zęby pod narkozą, gdyż miał aż 12 zębów do leczenia. Lekarz po zabiegu powiedział, że dziecko ma odwapnione zęby. Bardzo nas to zdziwiło gdyż mały wypija dziennie koło 0,8 l mleka, jogurtów. Nie ma problemów z jedzeniem więc ma bardzo różnorodne posiłki warzywa, owoce, wyroby, mięsne i do tego z własnego ogródka. Co mam zrobić żeby ten problem się nie pogłębiał i nie przeniósł na stałe zęby czy kości? dziękuj

Zęby stałe mają szanse być bardziej zmineralizowane.
Poza tym mineralizacja w późniejszym wieku jest bardziej egzogenna niż endogenna czyli dochodzi do niej przez kontakt np. z preparatami do higieny jamy ustnej.

Nie pisze Pani nic o słodyczach,soczkach, oraz codziennej higienie jamy ustnej, nocnym jedzeniu, piciu kaszek itd. Jeśli higiena jest niedostateczna, a podaż cukrow i kwasów zbyt częsta (nawet w tych "zdrowych" soczkach owocowo-warzywnych), to żadne jogurty i mleko nie pomogą- i rozwija się po prostu masywna próchnica. To "odwapnienie" zatem może miec charakter wtórny, a nie pierwotny. Zanim zacznie Pani szukać zaburzeń ogólnoustrojowych, warto na spokojnie przeanalizować dietę i nawyki higieniczne, najlepiej wspólnie z dentystą- i wdrożyć odpowiednie postępowanie ( np.oprócz codziennego mycia- fluoryzacja w gabinecie).