Odwracanie wzroku u 4-miesięcznego dziecka a autyzm

Witam moj syn ma 4 miesiace i wogole na nas nie patrzy odwraca wzrok , karmie go piersia wiec czasem mu sie to zdarzy i sie usmiechnie , ale rzadko , cos tam mowi po swojemu usmiecha sie ale do siebie nie do osoby Byslismy z tym u lekarza lecz on nie wiedzi problemu a ja sadze co innego . czy to moze byc autyzm ? jak mu pomoc by zaczal na nas patrzac??? nie mieszkam w Polsce , , do kogo mam sie udac zeby mi pomogl?? prosze o pomoc

Te objawy nie muszą oznaczać autyzmu. Warto sprawdzić np funkcjonowanie narządu wzroku. Jeśli jednak jest Pani mocno zaniepokojona- warto zwrócić się o pomoc do psychologa zajmującego się diagnostyka dzieci i młodzieży. Wprawdzie diagnozy autyzmu (nawet gdyby był) nie stawia się w tak wczesnym wieku, pomoże jednak dobrać i ustalić możliwości wspierania rozwoju i socjalizacji synka.

Witam,

Na diagnozę autyzmu jest zdecydowanie za wcześnie. Proszę na początek spróbować ograniczyć dziecku dopływ bodźców i zająć jedną rzeczą, np. zabawką czy książeczką. Czy w momencie, kiedy Państwo do niego mówią miłym, radosnym i przyjemnym głosem również w ogóle nie zerka? Na tym etapie trudno cokolwiek wyrokować, ale z pewnością warto przestać myśleć o tym, że może to być choroba, bo samo takie myślenie zmienia Państwa zachowanie,w wraz z nim również zachowanie dziecka.

Pozdrawiam

Zbyt mało jest informacji zawartych w opisie.Czy dziecko płacze, gdy Pani, czy Państwo go podnoszą, przytulają?Jak śpi w nocy, czy płacze często?Brak kontaktu wzrokowego jest jednym z wielu symptomów autyzmu, ale nie jedynym przesądzającym.Na pewno dziecko do obserwacji, dobrze, że Pani karmi piersią.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć czy to autyzm czy nie. Poza tym w tym wieku diagnoza jest trudna. Pierwszym czynnikiem, który może świadczyć o cechach autystycznych u dziecka jest brak kontaktu wzrokowego jednak potrzeba też wielu innych.
Proszę obserwować dziecko i zgłaszać swoje niepokoje za każdym razem u lekarza. Warto może poszukać polskich specjalistów, może tam gdzie mieszkacie są polskie przychodnie, gabinety?
Pozdrawiam AM