Odżywianie a regeneracja mięśni

Witam. Mam 15 lat, 173 cm wzrostu i 59 kg wagi. Regularnie trenuję biegi ( sprint) 5 razy w tygodniu. Chciałabym się dowiedzieć jak się odżywiać aby moje mięśnie szybciej się regenerowały, aby unikać kontuzji oraz jakich produktów dostarczać organizmowi, które tracę podczas treningów. Potrzebuję plan na cały tydzień. Co jeść i kiedy. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi przede wszystkim do utraty węglowodanów zmagazynowanych w postaci glikogenu mięśniowego. Należałoby więc zadbać o uzupełnienie tych zapasów bezpośrednio po wysiłku poprzez podaż węglowodanów prostych. W przypadku całodziennej diety, ważna jest z kolei podaż węglowodanów złożonych, z których glukoza uwalniana jest stopniowo.
Intensywna praca mięśni wymaga także odpowiedniej podaży białka wraz z dietą. Jego źródłem powinny być przede wszystkim: chude mięso, ryby, produkty mleczne.
Istnieją doniesienia, że spożycie bezpośrednio po treningu białek w połączeniu z węglowodanami (na przykład koktajl owocowy z płatkami owsianymi) jest najbardziej optymalne dla przyspieszenia regeneracji tych składników odżywczych.
Polecam szczegółowe poradniki żywieniowe dla sportowców, gdyż jest to bardzo obszerny temat, który warto zgłębić dla maksymalizacji wydajności sportowej i zapewnienia odpowiedniego odżywienia organizmu.

Witaj,
Podczas intensywnych ćwiczeń powstają mikrouszkodzenia mięśni. W związku z tym należy dostarczać organizmowi składniki budujące błony komórkowe jak: nienasycone kwasy tłuszczowe - olej lniany, oliwa z oliwek, słonecznik, migdały, orzechy włoskie, laskowe (garść/ dzień) lub łyżkę oleju.
Należy jeść także owoce i warzywa, a także pić zieloną herbatę bowiem wykazują działanie antyoksydacyjne - a w pracujących mięśniach powstaje więcej wolnych rodników. Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam,
Osoby uprawiające sport muszą zadbać o to aby dostarczyć mięśniom energii do pracy, czyli węglowodanów. Ważne jest abyś przed wysiłkiem zjadł posiłek bogaty w węglowodany, szczególnie jest polecany biały makaron i ryż oraz do pół godziny od momentu zakończenia wysiłku np. banana. Dzięki posiłkowi po treningu ułatwisz organizmowi zregenerować glikogen mięśniowy.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz