Odżywianie i trening w celu uzyskania idealnej wagi dla 12-latki

Mam na imię Wiktoria i mam 12 lat, 160 cm wzrostu i ważę 51 kg. Moje koleżanki mówią że nie wyglądam na dziewczynę która waży ponad 50 kg, ale niestety to prawda. Kiedyś trenowałam taniec i grę w siatkówkę, ale od roku nie trenuję i od tamtego czasu przytyłam 9 kg.Jak powinnam się odżywiać aby uzyskać wagę idealną do mojego wieku i wzrostu? Chciałabym schudnąć przynajmniej 2-3 kg, aby czuć się dobrze wśród moich koleżanek oraz abym cieszyła się z wyglądu moich nóg.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podana przez Ciebie masa ciała znajduje się w normie, dlatego nie ma powodu do zmartwień.
Jeśli jednak chcesz poczuć się bardziej komfortowo i zdrowo, zalecam aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie.
Organizm przez okres intensywnych treningów przystosowany był do wysokiego wydatku energii, przez co podstawowa przemiana materii była zwiększona. Stąd też zaprzestanie treningów poskutkowało przyrostem masy ciała. Należałoby więc w miarę możliwości zwiększyć aktywność poprzez codzienne ćwiczenia, jazdę na rowerze, bieganie, czy jakąkolwiek inną, przyjemną formę sportu.
Ponadto wskazane jest rozłożenie codziennej racji pokarmowej na 5 posiłków, spożywanych w równych odstępach czasowych (najlepiej co 4 godziny)- to wpłynie korzystnie na regulację metabolizmu.
Bardzo ważnym aspektem jest unikanie tak zwanych pustych kalorii czyli słodyczy, dosładzanych napojów, słonych przekąsek i żywności typu fast food, a wybieranie wyłączni zdrowych produktów.
Taki tryb życia na pewno wpłynie korzystnie na masę ciała i dobre samopoczucie