Odżywianie się 14-latki

Witam, moja córka ma rocznikowo 14 lat. Cały czas mówi, że musi schudnąć. Ma 169cm wzrostu i wazy 55kg. Nw jak może to zrobić żeby schudła to swoje wymarzone 5kg. No tak zdrowe odżywianie, sport. Ale trzeba dodac ze jest raczej osoba która mogla by zyc z samego powietrza, lubi sport. Prosze o wydanie opini na ten temat.

Witam serdecznie,

temat odchudzania często zajmuje dziewczyny w wieku dojrzewania. Warto jednak skupić się bardziej na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i korzystaniu z edukacji żywieniowej niż na poszukiwaniu diet. Tym bardziej, że masa ciała Pani Córki jest prawidłowa.

Jeżeli Pani Córka lubi sport, to proszę pamiętać, że na masę ciała wpływa też ilość mięśni. Zbilansowana dieta zgodna z zasadami zdrowego żywienia to ważna kwestia u każdej osoby, a szczególnie u dorastającej.

Być może warto, aby Córka spotkała się z dietetykiem, który porozmawia z nią na tematy prawidłowego żywienia i odchudzania?

Pozdrawiam,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

Masa córki obecnie oscyluje w dolnej granicy normy i dalsza jej redukcja, szczególnie biorąc pod uwagę okres dorastania, z całą pewnością nie jest wskazana. Oczywiście sport i zdrowe odżywianie powinny być stałym elementem życia każdego z nas, ale jeżeli dochodzi do tego obsesyjna chęć utraty kilogramów, które nadmiarowe nie są to warto ten problem skonsultować z psychologiem lub pedagogiem, gdyż może to być sposób manifestacji problemów natury emocjonalnej u dziecka.