Ofiara przemocy seksualnej ze strony bliskiej osoby

Od 12 roku życia byłam ofiarą przemocy seksualnej ze strony bliskiej mi osoby. Trwało to kilka lat. Teraz w dorosłym życiu mam problemy z zaufaniem w stosunku do ludzi, a zwłaszcza mężczyzn. Nie nawidzę ojca za to co mi robił i siebie bo nie byłam w stanie tego przerwać. Jak odbudować poczucie własnej godności. I utracone zaufanie do ludzi? To moja wina, bo przemilczałam to.

Witam, w żaden sposób osoba, która jest ofiarą molestowania seksualnego ze strony rodzica w dzieciństwie nie może być winna tej sytuacji. dziecko bardzo często milczy i nie mówi nikomu co je spotyka, jest to zwykle po prostu zbyt trudne, wstydliwe lub niezrozumiałe, by komuś opowiedzieć. Skoro do dziś ponosi Pani konsekwencje tamtych wydarzeń, proszę dać sobie szansę na pomoc w tej chwili i skorzystać z psychoterapii, jest to droga, która może dać Pani psychiczne wyzwolenie. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani znaleźć w ramach NFZ - np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Witam Panią serdecznie. Jedynym sposobem na odbudowanie własnej godności, próbę zrozumienia tego co się stało, własnych emocji, a przede wszystkim uwolnienia się od poczucia winy o którym Pani pisze jest podjęcie psychoterapii. Bardzo gorąco bym Panią do tego zachęcała i wydaje mi się to właściwym sposobem, by poradzić sobie z traumą, której Pani doświadczyła. Gdy to się zaczęło miała Pani 12 lat. Osoba na której Pani polegała i od której zależała zdradziła Panią i użyła. Musiała Pani to przemilczeć ze strachu przed nim, przed swoimi uczuciami, przed zniszczeniem rodziny. Milczała Pani, bo nikt nie zostawił Pani wyboru. Sytuacja tak dużego naruszenia powoduje chaos w osobowości i w życiu dorosłym odbija się na wszystkich bliskich, zwłaszcza intymnych relacjach.
Podejmując pracę terapeutyczną ważne, by wybrała Pani dobrego, doświadczonego terapeutę. Ja osobiście proponowałabym takiego, który pracuje w podejściu psychodynamicznym. Doświadczony terapeuta ma co najmniej ukończone 4 letnie szkolenie w zakresie psychoterapii. Najlepiej, gdy jego kompetencje potwierdza certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego. Na terapię może się Pani zgłosić prywatnie, jak też w ramach NFZ (tutaj z reguły jest kolejka w której trzeba poczekać). Dobrze, by od razu miała Pani świadomość, że taka praca jest długotrwała, ale przy dużym zaangażowaniu zarówno Pani jak i terapeuty myślę, że przyniosłaby wymierne efekty. Małgorzata Danielewicz